Arjantin’de Kontrgerilla’ya Zoom’lu Yargılama!

Arjantinde süren davanın gelecek duruşmalarınıda takip etmeye devam edeceğiz. Arjantinde Kontrgerillanın elinde yaşamlarını kaybeden ve işkence mağdurları tüm insanların anısına saygıyla. Bu dava ile ilgili bu duruşma öncesi süreçler bir dosya çalışması olarak ilerleyen günlerde okura sunulacaktır. Simurg News

***

3 Kasım Salı günü, CCDTyE Pozo de Banfield, Pozo de Quilmes ve Infierno’nun duruşmasında ikinci duruşma yapıldı. Sanal soruşturmalar, çoğu ifade vermeyi reddeden 18 sanık soykırımcının 16’sının yakınlaştırılmasıyla gerçekleştirildi. Miguel Etchecolatz ve konuşmayı kabul eden diğer baskıcılar, eylemlerinin soyut bir savunmasını yaptılar ve kayıp yoldaşların anısına ve İnsan Hakları örgütlerinin mücadelesine provokasyonlar başlattılar.

Aksi nasıl olabilirdi, gün Buenos Aires’teki Camps eyaleti Araştırma Genel Müdürü Miguel Osvaldo Etchecolatz tarafından başlatıldı.Campo de Mayo’da 34 federal hapishanede 6 ceza çekiyor. Soykırım tekerlekli sandalyede kendini gösterdi ve ifade vermeyeceğini söyleyerek başladı, ancak 70’lerde bir savaş olduğunu ve ne yazık ki bir savaşta çok acıyla her şeyin kendine ait olduğunu söyleyerek soykırımı haklı çıkarmak için kapsamlı bir dalkavukluk yaptı. neden “. Zorlu bir tonda devam etti: “Her şeyi almak isteyen idealist gençlerin zafer kazanmış olsalardı orada olacağını düşünüyor musunuz? Burjuvazinin üyeleri oldukları için vurulacaklar! Ve konuşan da. Ben öldürmedim, savaştım, bu farklı ”. “Kimsenin bana bir şeyi sakladığımı söyleyemeyeceğini bilerek bu dünyayı terk edeceğim. Ulusun hazinelerini boşaltan diğerleri bizi yönetmeye devam ediyor ”. Güçlü bir dramatik tonda yalvardı: “Beni ne istersen ona mahkum et. Ülkeyi savunduğum için gurur duyuyorum ”. Ve bir açıklama yaptığını hesaba katmadan, “Tüm bu prosedürlerin hukuka aykırılığını doğrulayacağı için ifade vermeyeceğim” diyerek sözlerini bitirdi.

İfade vermeye hevesli olan bir diğeri, Ordu Ordusu Müfrezesi 101’in Özel Harekat Bölümü Şefi Jorge Héctor Di PasqualeEtchecolatz’la paylaştığı hapishaneden şöyle dedi: “Karşılaştığımız olaylarla hiçbir ilgim yok, en modern subaylar bile. 3 yerin hiçbirinde değildim. Bu katıldığım 7. veya 8. deneme olmalı. Kim olduğumu bilmiyorlar ama bir birime atanmış olmakla suçlanıyorum. Ya sebebini bilmiyorlar ya da icat ediyorlar. Ne yazık ki kimsenin soracak tek bir sorusu yok. ” Hemen ardından, Adalet şikayeti ona daha önce insanlığa karşı nedenlerle daha önce mahkum olup olmadığını hatırlayıp hatırlamadığını sordu, daha önce baskıcı Neuquén’in CCD “La Escuelita” ve biri “La Cacha” tarafından dört kez kınandı, geri adım attı. ve “cevap vermeyeceğim” dedi.

La Lucila’da yaşayan 101. Ordu Müfrezesi Özel Faaliyetler Grubu başkanı Emilio Alberto Herrero Anzorena , sürdürülemez bir kabadayılık başlattı: “Kurbanlar siyasi olarak zulüm gördüyse , neden orduları vardı? Montoneros ve ERP gibi. Açıklığa kavuşturulmasını istiyorum. 27 Ekim’de 500 veya daha fazla çocuğa el konulduğu söylendi. İnsan hakları örgütleri 200 kişiyi alenen tanıdı. Kalan 300 kişinin yakınlarının isimlerinin de dahil edilmesini istiyorum. ” Banfield ve Quilmes CCD’nin eylemleri nedeniyle 200’den fazla adam kaçırma ve işkence, 2 tecavüz ve 5 çocuklara el koyma davasıyla suçlandığı unutulmamalıdır.

Öte yandan, fiili Hükümet Bakanı Jaime Smart , İstihbarat Müfrezesi 101 üyesi Carlos María Romero Pavón , Roberto Armando Balmaceda ve Antonio Herminio Simón gibi halihazırda hüküm giymiş birçok soykırım kurbanı ifade vermeyi reddettiler ve bunların tümü, ev hapsi. Aynı durum , 2009 yılında işlendiğinde kaçtığı Mar Del Plata’daki aynı evde tutuklu bulunan Metropolitan Area Soruşturma Resmi Direktörü (aslında Banfield Kuyusu’nun başı) Juan Miguel Wolk gibi birkaç baskıcı da yaptı. Maliye Suçları Bölümü’nden ve Banfield’de aktifEnrique Augusto Barré , Lanús Soruşturma Tugayı’nın (CCDTyE “Infierno”) onbaşı, San Martín’deki evinde ikamet ediyor , La Tablada Federico Minicucci’nin 3 Nolu Mekanize Piyade Alayı başkanı Miguel Ángel Ferreyro veya doktor Soruşturma Müdürlüğünden, işkenceci ve bebeklerin hakimi Jorge Antonio Bergés , Quilmes’teki evinden hasta karısına ölümcül kanserde yardım ettiği için yakınlaştırma ile bağlantısının kesilmesini istedi.

Diğerleri , “Ocak 1978’den Nisan 1979’a kadar 101’deydim. ” Dedi Müfreze 101’in Komuta ve Hizmet Bölümü başkanı Alberto Julio Candioti gibi dergi durumlarını açıklığa kavuşturarak masumiyetlerini ortaya çıkarmaya çalışsalar da tanıklıktan kaçtılar . Santo Tomé’nin Amfibi Mühendisleri’nde ve daha sonra Neuquén’in 181 Taburunda ”, o bölümde yalnızca bir gün geçirdiğini söyleyen veya kendini tanıtan 101 Guillermo Alberto Domínguez Matheu’nun Psikolojik Faaliyetleri başkanı olduğunu söyleyen 101 Carlos Gustavo Fontana’nın kaptanı bir “Falkland kahramanı” olarak.

Dramatik komedi adımı, 101 Carlos del Señor Hidalgo Garzón’un kaptanı tarafından atıldı., La Plata mahkemelerinde CCD “La Cacha” ve San Martin tarafından Campo de Mayo’nun CCD’sindeki performansı ve Catalina De Sanctis Ovando’ya el konulmasından dolayı mahkum edildi. Soykırım, “Konuşmayacağım” diyerek hasta ve yorgun görünmeye çalıştı. Yatağa geri dönmem gerek. Avukatlarım konuşsun ”ve yavaş ve tereddütlü bir konuşmayla kimlik belirleme sorularına şu şekilde yanıt verdi:“ Arjantinli mi? Bence. Doğum yeri? Bilmiyorum. Doğum günü? Hiç bir fikrim yok. Onun ebeveynleri? Cennetteler. DNI? Ne hakkında olduğunu bilmiyorum. Meslek? Bilmiyorum, uzun zaman önce. Medeni hal? Sanırım evli. Biriyle mi yaşıyorsun Hayır… uh, karımla düşünüyorum. “

Son olarak, bunak olduğu için savunmalarının kaldırılması sorunu çözülene kadar soruşturulmaktan muaf tutulan iki baskıcı vardı. Vakalardan biri Monte Chingolo’nun Arsenal Depo Taburu 601 “Domingo Viejo Bueno” başkanı Eduardo Samuel De Lío’nun davası., onu tartışmaya dahil etmekten muaf tutacak bir rapor hazırlandı. Geçen Ağustos ayında, Yüksek Mahkeme Adli Tıp Birliğinin adli psikiyatristi Liliana Portnoy, davacıların kontrolü olmaksızın, De Lío’nun “hipoproseksi (açıklık ve netlik ile yakalama güçlüğü)” olduğunu tespit etmeye çalıştığı bir rapor hazırladı. Küresel hipomnezi (geçmiş ve yakın zamandaki olayların çağrışımındaki azalma) hafif ila orta derecede “ve” inceleme sırasında patolojik fikirler olmaksızın düşünsel sermayede azalma “. Bununla ve böyle bir sonuca nasıl vardığını açıklamadan, “suçlunun şu anda zihinsel yetilerinin, onu yasal tıbbi perspektiften anormallikte çerçevelemek için organik bir serebral Psikosendrom içinde çerçevelendirildiğini” haklı çıkardı. Bununla birlikte, geçen Ekim ayında, bazı şikayetler, mahpusun resmi soruşturmanın kavramlarını göreceleştiren bir incelemesini gerçekleştiren özel uzmanlara sunuldu. Justicia Ya La Plata, tıbbi psikoloji ve hukuk tıbbında uzmanlaşmış bir doktor olan Dr. Daniel Kersner tarafından, De Lío’nun “zihinsel yeteneklerinde veya yetersizliğinde hastalıklı bir değişiklik göstermediğini onaylayan bir rapor sundu. Yargı süreciyle yüzleşmek için kendisini ifade edebilir, anlayabilir, fiziksel ve ruhsal koşullarda bulunduğu eylemlerini yönetebilir. Baskıcı ile yapılan görüşmeden sonra hazırlanan raporun bir bölümü, akıllıca “Mr. De Lío gerçekliğin ve kişisel ve prosedürel durumunun tamamen farkındadır (…) ne zaman bilgi verebileceğini, anladığı, yasal olarak onu tehlikeye atabileceğini açıkça ayırt eder, ve bilgi sizi tehlikeye atmadığında. İkinci durumda, samimidir ve ailesi, çalışmaları veya ameliyatlarının tarihi hakkında ayrıntılı bilgi verir. İlk durumda genel bilgi sağlar ”.

İncelenmekte olan diğer suçlama, Özel Faaliyetler Ayrılma Grubu 101 başkanı Ricardo Armando FernándezGeçen Ağustos ayında La Plata’nın TOF 1’i, CMF ve taraflardan uzmanların yürüttüğü araştırmalara dayanarak CCD Brigada de Investigaciones de San Justo’nun davasından çıkarılan ve “ilişkili bir psiko-organik bozukluk” sunduğu tespit edildi. “kronik bir durum, geri döndürülemez bir evrim gibi görünen ve gelecekte hiçbir iyileştirme elde edilemeyecek uzun bir evrim süresi ile depresif”. Şu anki inceleme sırasında fakülteler normalliğe uymuyor ”. Buna ek olarak, üç ay önce, diğer davada, sanığın “yargılanma yeteneğini geri kazanıp kazanmadığını” ve “onu etkileyen patolojinin geri döndürülebilir doğasını” tespit etmek için yılda iki kez tıbbi raporlar istenmişti. Fernández, Haziran ’75 ile Aralık ’77 arasında La Plata İstihbarat Müfrezesi 101’de aktifti ve bu nedenle, 101 Merkez Toplantısı’nın bir parçasıydı ve daha sonra Özel Operasyon Gruplarından birine katıldı. Soykırım, 2014 yılında CCD “La Cacha” tarafından yargılandığı davada ömür boyu hapse mahkum edildi ve ülke çapında yargılanan veya hüküm giyen baskıcıların çoğu gibi o da ev hapsinde, bu davada Soler No 3210’daki evinde. CABA’da 3. “B”. Fernández, Ekim 2019’da Brigada San Justo’nun sözlü tartışmasında Comodoro Py mahkemelerinden video konferans yoluyla soruşturuldu. Orada kendi yaşantısını oynadı: tekerlekli sandalyede göründü ve kendisine mikrofon verildiğinde “Evet!” Dedi. “Ve bu ne anlama geliyor?” yargıç Alejandro Esmoris’i istedi. “Bilmiyorum, ne demek istiyorsun” diye neredeyse bir şaka gibi döndü. “La Plata’dan Müfreze 101 üyesi miydiniz?” Esmoris’e biraz sabırla sordu. “La Plata, evet,” dedi kekeleyenler arasında. “Peki San Justo Tugayı kime bağlıydı?” Yargıç ısrar etti. “Bilmiyorum, bilmiyorsan,” Fernández alay etmenin eşiğinde kendini görmezden geldi.

Geciken Banfield / Quilmes / Infierno davasında cezasızlık durumu açıktır: başlangıçta suçlanan, 13 baskıcıdan 13’ü yargılandı, 16’sı ikametgahta ve 3’ü engelliliği denetlemek için prosedürleri teşvik ediyor. Öyle olsa bile ve neredeyse yargılama devam ediyor. Bir sonraki duruşmanın 10 Kasım Salı günü saat 10’da, birkaç yıl önce diğer sözlü tartışmalarda ortaya çıkan tanıklıkların video gösterimine tanıklık edeceği açıklandı. Eski tutuklular Adriana Calvo, Nilda Eloy ve Cristina Gioglio’dan sağ kurtulanlar. CCDTyE yargılanıyor.


Not:Bu dava ile ilgili bu duruşma öncesi süreçler bir dosya çalışması olarak ilerleyen günlerde okura sunulacaktır. Arjantinde süren davanıngelecek duruşmalarınıda takip etmeye devam edeceğiz. Arjantinde Kontrgerillanın elinde yaşamlarını kaybeden ve işkence mağdurları tüm insanların anısına saygıyla.

Haber Merkezi

Next Post

Başkan Biden ile imparatorluk geri mi dönüyor? - Esteban Mercatante

Pts Kas 9 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Joe Biden seçimi kazandı, ancak anketlerin öngördüğü ezici bir zafer olmadan. Senato’da Cumhuriyetçi bir çoğunluk ile karşılaşacak ve kutuplaşmanın damgasını vurduğu bir ülkeyi yönetecek. Ana emperyalist gücün hükümeti, her şeyin işaret ettiği gibi, iç gündemde, dünya işlerine müdahale etmekten ve Trump’ın yönetimi sırasında görmezden geldiği daha […]
Translate »