Arjantin’de evsizlerin mücadelesi sürüyor: “İşçi sınıfının boş evlere el koyması haktır!”

Arjantin’de başkent Buenos Aires’in güneyinde, Guernica şehrinde halk boş arazilere kurduğu gecekondular ya da karton evlerde barınmaya çalışıyor. Özellikle son yılların ekonomik krizinin üzerine binen COVID-19 pandemisiyle beraber yaşamları daha da zorlaşan aileler birbirlerine yardım ederek hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Ne var ki toprak sahipleri mahkemelere başvurarak evsizlerin topraklarından atılmasını talep etti. Mahkemenin mülk sahiplerinin yanında yer almasıyla evsizleri kendi arazilerinden atmak isteyenler polisi çağırınca ekim ayının son günlerinde evlerini korumaya çalışan halkla polis arasında çatışmalar yaşandı.

Tahminlere göre toprak işgalcileri 600 aileden oluşuyor.

Toprak sahipleri daha önce de çeşitli kereler mahkemeye başvurmuş olsalar da Alberto Fernandez hükümeti içinde evsizliğin mi mülk sahipliğinin mi daha önemli olduğu konusunda anlaşmazlık içinde olduğundan bir karara varılamamıştı. Bu yüzden de arsaların boşaltılması gecikmişti.

Konu daha da ilerlemiş Arjantinli mevcut Papa’nın çok yakın dostu Avukat Juan Grabois de halkın yanında yer almış ve konuya bambaşka bir boyut daha katmıştı. Bunların üstüne, Grabois’in hükümetten para yardımı alması işleri daha da karıştırmıştı.

Hükümetin solcu bazı üyeleri de daha önceleri evsizlere yardım ettikleri ve hatta toprak işgallerinde yer aldıkları için suçlanmışlardı.

Başta polisler saldırıya geçince halkın bir kısmı direniş göstermeden kulübelerini boşalttılarsa da 29-30 Ekim’deki polis saldırısına karşı hareket daha sonra gerçek bir direnişe dönüşerek, halk polisi taş yağmuruna tutmuştu. Polis de zırhlı araçlar ve ateşli silahlarla halka saldırmıştı.

Gecekonducuların tahliye edilmesinden sonra, polis geride kalan karton, kontrplak ve tenekelerden yapılan gecekonduları yıkarak toprakları sahiplerine teslim etti.

Devletin gecekonduculara ev yapma ve kira yardımı olarak cüzi bir miktar ödeme yaptığı belirtiliyor.

Toprak sahipleri ise hükümeti mahkemeye vereceklerini çünkü hükümetin kendi toprakları işgal edilirken bunu önlemediğini ve işgalcilerin boş olsa bile evlerini ve tuvaletlerini kullandığı sırada hükümet güçlerince önlenmediklerini söylüyor.

Kaynak:simurgnews.org

Haber Merkezi

Next Post

Manisa Vestel yönetimi COVID-19 önlemi isteyen bir işçiyi işten attı: “İşçi Kadın Meclisleri üyesi misin?”

Pts Kas 30 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Manisa Vestel yönetimi COVID-19 önlemi isteyen İşçi Kadın Meclisleri üyesi bir işçiyi işten attı. Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana Manisa’daki Vestel fabrikasında COVID-19 vakalarının artışına dikkat çeken İşçi Kadın Meclisleri yayımladıkları açıklamada, “Önlemsiz süren çalışma koşullarına karşı fabrika önünde eylem yaptık. Vestel yönetimi açıklama […]
Translate »