Angola polisi, Bağımsızlık Günü’ndeki hükümet karşıtı protestoları bastırdı

Başkent Luanda’da genç Angolanlar protesto – Euro News  YouTube (ekran görüntüsü)

Angola’nın bağımsızlığının bu yıl 45. yıldönümü olan 11 Kasım’da ülkenin çeşitli şehirlerinde genç Angolalıların gösterileri , polis şiddeti olaylarıyla gölgelendi .

Olduğu gibi protestolar Ekim 24, yol açtığı yerel seçimlerin ertelenmesine Kasım gösteriler sivil toplum tarafından çağrıldı ve Portekizce tarafından bilinen Angola Toplam Kurtuluş, muhalefet partilerinin União pela Independência Toplam de Angola (Birlik tarafından desteklendi kısaltma UNITA) ve Bloco de Democrático (Democratic Bloc).

Göstericiler, yerel seçimlerin yanı sıra, 2017’deki seçim kampanyası sırasında Cumhurbaşkanı João Lourenço’nun vaat ettiği 500.000 işi talep ettiler  . Bir yolsuzluk skandalıyla karışan cumhurbaşkanının kabine başkanı Edeltrudes Costa’nın görevden alınması için çağrılar da vardı .

Kasım protestoları Luanda, Benguela, Huambo, Kwanza Norte, Kwanza Sul, Moxico, Cabinda, Uíge ve Huila illerinin yanı sıra Brezilya, Birleşik Krallık ve Portekiz gibi diasporalarda gerçekleşti.

Angola’da gösteriler ağır bir şekilde bastırıldı. Tutuklamalar ve yaralanmalara dair haberler var . Başkent Luanda’da en az bir gösterici öldü. Deutsche Welle Africa’ya konuşan genç adamın tedavi gördüğü Américo Boavida Hastanesi doktoru Augusto Manuel’e göre, 26 yaşındaki Inocêncio Matos ağır bir cisimle başından yaralandı .

Başlangıçta, genç adamın ateşli silahla vurulduğu düşünülüyordu. Manuel ateş etme olasılığını reddetti. Sosyal medyada yaygın olarak paylaşılan bir video , Matos’u halka açık bir sokakta yaralı ve baygın halde gösteriyor. Polis Teşkilatının taşra komutanı Eduardo Cerqueira, anlattı protestocu “diye insanları uzak dağıtıcı amaçlayan polis eylemlerinden kaçarken düştü” diye medyayı.

Angolalılar başkent Luanda’da protesto ediyor. Euro News raporu ,  YouTube (ekran görüntüsü).

Protestolar , kamusal alanlarda beşten fazla kişinin bir araya gelmesini yasaklayan COVID-19 salgını sonucunda karar verilen olağanüstü hal gerekçesiyle yetkililer tarafından yasaklanmıştı . Organizatörler, kısıtlayıcı tedbirlerin temel toplanma hakkını ihlal edemeyeceğini öne sürerek yasağı reddettiler.

Luanda’da, şehrin çeşitli bölgelerinde yaya olarak vatandaşları arayan ve araçların dolaşmasını engelleyen bir polis varlığı vardı. Göstericiler ayrıca, aşağıdaki videoda gösterildiği gibi, Santa Ana Mezarlığı’ndaki bir otoparktaki bir sabah protesto sırasında dağıldılar :

Birçoğu baskıya karşı olduklarını dile getirdi. Örneğin, Angola’nın güneyinde bulunan gazeteci Sousa Jamba, Facebook’ta şunları yazdı :

11 Kasım’ın Angola’nın bağımsızlık günü münasebetiyle dünyada dolaşan görüntüler, Luanda sokaklarında polis ve genç göstericiler arasında çıkan çatışmalardan. Bununla ilgili sorun, ciddi yatırımcıları caydırmasıdır.

Angola’daki sorun, aynı kişilerin, aynı organizasyon kültürüne ve çalışma yöntemlerine sahip olduğu büyük bir yanılsamaya sahip olmasıdır, bir gün, var olmadığını düşündükleri sorunları çözebilecekler!

Angolalılar başkent Luanda’da protesto ediyor. Euro News Report  YouTube (ekran görüntüsü)

Benzer şekilde, Portekiz’de yaşayan gazeteci Víctor Hugo Mendes, Facebook sayfasında cumhurbaşkanı João Lourenço’ya hitaben canlı bir yayın yaparak, onu bu gençlerin dile getirdiği endişelere dair herkese açık bir diyalog başlatmaya çağırdı. 

UNITA milletvekili Paulo Lukamba da diyaloğun aciliyetine dikkat çekmek için Facebook’a döndü :

Angola Cumhuriyeti Anayasası’nda yer alan haklarını talep etme yolu olarak sokaklara çıkan gençlerle DİYALOG’u hedefleyen bir mekanizma bulmak çok önemli ve acil.

Bu gençler için Angola, barış ve demokrasi içinde bağımsız bir ülkedir. Olağanüstü ekonomik potansiyele sahip bir ülke. Sadece tüm bunlardan faydalanmak istiyorlar. Çoğu 1990’ların başında doğdu. Bu nedenle, ilgi alanlarına girmeyen birçok siyasi tarih var.

Angola’nın hukukun üstünlüğü altında demokratik bir devlet ilan edilme çağında bir vatandaş [ne olacağı] konusundaki anlayışlarını geliştirdiler. Özünde o yaş grubuna bağlı karakteristik saygısızlığı durdurmak mümkün değil.

Bir şeylerin olduğunu görmek istiyorlar, kişisel projelerden büyük beklentilerinin ötesinde enerji dolu.

Aktivist Hitler Samussuku , protestoların iktidar partisinin hükümdarlığının sona erdiğinin bir işareti olduğunu söyledi :

MPLA VE PARTİNİN SONU
Angola’da meydana gelen protesto dalgası, cumhuriyetin cumhurbaşkanının Angolalıların yaşadığı gerçeklikle uyuşmayan siyasi, ekonomik ve sosyal bir durumu tarif ettiği ulusa bir hitaben sonra gelir. [protestoların] yüksek yaşam maliyetini sona erdirmesi ve yerel seçimlerin süresiz ve kibirli bir şekilde ertelenmesi gerçeği, toplumun gelişimini iyileştirme taahhüdü yokmuş gibi görünüyordu.

Angola halkı 24 Ekim’den beri MPLA’ya yeni bir çağda olduğumuzu ve bunun halkın sesine saygı duyulduğunu gösteriyor.

MPLA, insanların taleplerine küstahça karşı çıkıyor, onları isyancı olmakla suçluyor ve COVID-19 bulaşmasını yayıyor, ancak bizim gibi acı çeken insanlar virüs için endişelenmiyor çünkü korona olsun ya da olmasın, sarı hummadan ölüyoruz, ölüyoruz sıtma ve hatta açlıktan ölür.

Twitter’da polisi kınayan mesajların yanı sıra göstericilerle dayanışma mesajları vardı :

Yas, #Angola’nın bağımsızlığını kutlaması gereken günü kutladı
Çok endişeliyim çünkü birkaç arkadaşımız henüz temas kurmadı . Umarız hepsi iyidir.
Sıcaklığımız # Mozambique’den geliyor. Kavga devam ediyor

Bir yanda # polis diğer yanda # ambulanslar
Angola hükümeti ne yaptığını çok iyi biliyor. Göstericileri bastırmak için askeri bir güç. Bu iyi bitmeyecek

Katiller EVET. Angola polisi silahsız bir genci kafasına vurarak öldürdü. Katiller. Bu görüntüleri unutmak zor olacak

Inocêncio’nun ölümüne yanıt olarak, Agostinho Neto Üniversitesi’ndeki öğrenciler, adına oluşturulan bir sayfaya göre, üniversite yetkilileri tarafından yasaklanan onuruna siyah giyinmeye karar verdi :

Agostinho Neto Üniversitesi rektörlüğü, Inocêncio de Matos’un öğrenci olduğu Bilim tesisi dışında organik tesislerde SİYAH KUMAŞ giymeyi YASAKLADIĞI bir bildiri yayınladı.
Ayrıca öldürülen öğrencinin anısına planlanan saygı duruşu da yasaklandı. Bu kadar saçma bir şeye razı olmayacağım açık.
Evet, SİYAH yazacağım.

Üniversitedeki haraçtan önce dini bir nöbet vardı . Bir grup rapçi “Homage to Inocêncio” adlı bir şarkı yayınladı.

En büyük sivil toplum kolektiflerinden biri olan Central Angola 7311’in sayfası, genç adama saygı amacıyla profil fotoğrafını değiştirdi .

Bir yıl sonra, Central Angola 7311 profil fotoğrafını yeniden değiştirdi ve kahramanımız Carbono Casimiro’nun yerine 11 Kasım Inocêncio Matos’un şehitini getirdi.

Ulusal Polis tarafından Vatandaşlığı protesto ederken, yüksek yaşam maliyetinin sona ermesi ve 2021’deki yerel seçimler için sebepsiz yere öldürüldü.

Creative Commons Lisansı
Simão Hossi'nin küçük bir portresi

Tarafından yazılmıştırSimon Hossi

Tercüme edenLiam Anderson

Kaynak:https://globalvoices.org/2020/12/01/angolan-police-repressed-anti-government-protests-on-independence-day/

Koordinator00

Next Post

Filipin üniversitelerindeki öğrenci protestoları, başarısız Tayfun felaketine müdahale nedeniyle hükümeti vurdu

Per Ara 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kasım ayında Filipinler’de peş peşe gelen tayfunların ardından, ülkenin en iyi üniversitelerinin bazılarında, hükümetin felaket tepkisinin “cezai ihmali” dedikleri şeyi kınamak için öğrenci protestoları patlak verdi . Başkan Duterte, tayfunlar Luzon Adası’nın çeşitli bölgelerinde büyük bir yıkıma neden olduğunda halkın gözünden uzaklaştığı için de eleştirildi. Öğrenci grevleri ve […]
Translate »