AngloGold Ashanti ve güneybatı Antioquia’daki Kamu Gücü arasındaki anlaşmalar

İNSAN HAKLARI

AngloGold Ashanti ve güneybatı Antioquia’daki Kamu Gücü arasındaki anlaşmalar

TarafındanGenel EditörYayınlanan 12/08/2020

YORUMLAR

12 Ağu CI.- AngloGold Ashanti beraberinde şiddet getirdi. Bu şirketin tapularının ve madencilik projelerinin bulunduğu Kolombiya topraklarında, yüksek oranlarda zorla yerinden etme, mülksüzleştirme, sosyal liderlere suikast ve devlet zulmü var. Bu kaydedilen rapor örgütü Forjando Futuros tarafından hazırlanan arazi konulmasını, zorla yerinden ve sosyal liderlerin öldürülmesi karşısında AngloGold Ashanti Kolombiya SA Maden başlıkları.

Yazan: Laura F. Pérez ve Juan D. Guerra * . Ancak bu ülkede, bu tür şiddet eylemlerini besleyen temel bir faktör var: çokuluslu madencilik şirketi ile Milli Savunma Bakanlığı arasında, ülkedeki güvenlik politikalarını koordine etmek ve yönetmekten sorumlu kuruluş arasında anlaşmaların imzalanması. Kamu Gücü eylemleri.

Köylüler, AngloGold Ashanti çalışanı ve Kamu Gücü üyesi Jericó. Fotoğraf: Despierta Jericó gazetesinin izniyle.

AngloGold Ashanti gibi şirketler, “şirketin, çalışanlarının, yüklenicilerinin ve komşu toplulukların varlıklarının bütünlüğünü” korumak gibi açık bir amaçla Askeri Kuvvetler ve Polise büyük meblağlar ödüyor.   

Ancak, Savunma Bakanlığı’nın 5342 sayılı Kararı ile düzenlenen anlaşmalar, şirketlerde çalışanların maddi ve insan bütünlüğünü korumaktan çok, iki şeye hizmet etti: Birincisi, orduyu zenginleştirmek ve onlara turistik geziler ödemek (kınandığı gibi) Lig karşı Sessizlik onun soruşturmada PETROLERAS y Mineras Kamu Kuvvetleri ve Savcılık finanse ), ve ikinci, ihlal ve Zulmetmekte köylüler, sendikacılar ve insan hakları savunucuları .

İlginizi çekebilir: Mapiripán’da gözaltına alınan köylüler Bir başka yargısal yanlış pozitif mi?

Kolombiya Siyasi Anayasasına göre, Ordunun görevi “anayasal düzeni savunmak” (Madde 217) ve Polisin görevi , kamu hak ve özgürlüklerinin kullanılması için gerekli koşulları sağlamak ve Kolombiya sakinlerinin olmalarını sağlamaktır. barış içinde birlikte yaşayın ”(Madde 218). Ancak Bakanlık ile maden şirketleri arasındaki anlaşmalar, Kamu Gücü’nü görevinden ayırıyor. 

” Bu anlaşmalar verilir, biz anayasal görev aksine, toplumun yararına özel partiler yararına olan eylemleri yönlendiren değil, bir Kamu Gücünün konuşmak,” açıklıyor Vanessa Vasco , Corporación Jurídica Libertad bir avukat.

Ayrıca Vasco , AngloGold Ashanti’nin bu tür bir anlaşmayı imzalamasının yaygın olduğunu açıkça belirtiyor: “Bunun bir örneği, Tolima’daki La Colosa projesidir: AngloGold Ashanti bölgeye ulaştığında, bir Piyade Taburu üssü ve bir Maden arama aşamasında altyapıyı korumak için Yüksek Dağ Taburu. Aynı şey Jericó’da, Quebradona projesinde de oluyor, Ordu ve ESMAD üyeleri orada ” .

AngloGold Ashanti güvenlik için düzenli olarak ödeme yapar, ancak her zaman Kamu Kuvvetlerine değil. İnsan hakları örgütü Human Rights Watch’a göre,  The Curse of Gold adlı raporunda şirket, Afrika Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ndeki paramiliter grupları finanse etmekle suçlandı.

Bu tür anlaşmalar geride ne bırakıyor?

La Colosa’da (AngloGold Ashanti’nin askıya alınmış projesi) ve Jericó’daki Minera de Cobre Quebradona projesinde olduğu gibi, bu aynı zamanda Sur de Bolívar’da da gerçekleşti. Orada AngloGold, Kamu Gücü ile birlikte hareket etti ve ilişkilerinin ölümcül bir sonucu oldu. Ülkede varlığı olan iki insan hakları örgütü bunu şöyle bildiriyor:

Toledo Uluslararası Barış Merkezi’ne göre , Kolombiya’daki Yasadışı Silahlı Aktörler ve Madencilik Sektörü raporunda : “AngloGold’un Bolivar’ın güneyindeki maden çıkarma faaliyetlerine başlangıçta bölge sakinleri ve kuruluşların geniş bir kamu şikayeti yelpazesi eşlik ediyordu. Bölgede tanınmış bir maden liderinin (Alejandro Uribe Chacón) ölümünü ve sakinlerine yönelik tehditleri , operasyonunu kolaylaştırmak için şirket ile Ordu arasındaki bir anlaşma çerçevesinde bölgenin güçlü bir şekilde askerileştirilmesine bağlayan siviller ” . 

Güney Bolívar Agrominera Federasyonu’nun (Fedeagromisbol) bir üyesi olan Uribe Chacón, 14 yıl önce 2 Nolu Uçaksavar Taburu Nueva Granada askerleri tarafından öldürüldü ve 20 Eylül 2006’da çatışmada öldürülen bir gerilla olarak takdim edildi.

Katilden on iki gün önce Uribe Chacón, Ombudsman Ofisine ordunun kendisine zulmettiğini ve AngloGold Ashanti’ye karşı çıktığı için onu tehdit ettiğini bildirdi.

Suikastın ardından Ordu, Ulusal Kurtuluş Ordusu ELN’den bir gerilla olduğunu doğruladı; ancak Başsavcılık Ulusal İnsan Hakları ve Uluslararası İnsani Hukuk Birimi, herhangi bir yasadışı silahlı gruba ait olmadığını kanıtladı. 

O zaman yargısız infaz oldu. 2010 yılında cinayetten dört asker yargılandı: Yüzbaşı Álvaro Enrique Ramírez Flórez, Çavuş Segundo Villafrades Pérez ve askerler Julio César Carvajal ve Yelson Pérez.

Şirkete dava hakkında danıştık ve cevabı şu: “Maden lideri Alejandro Uribe Chacón’un öldürülmesiyle ilgili olarak, AngloGold Ashanti’nin bu konuda herhangi bir bilgisi veya versiyonu yok .   

Bir insan hakları savunucusu örgütü olan Uluslararası Af Örgütü, kendi adına, Kolombiya’daki Sendikacılık raporunda şöyle diyor : Cinayet, Keyfi Gözaltılar ve Ölüm Tehditleri : “Çeşitli tanıklar, geçen yıl, Uçaksavar Taburu’nun üyelerinin Nueva Granada, Fedeagromisbol liderlerini öldürmekle tehdit etti . Aynı şekilde, raporlar, askerlerin bölge sakinlerine operasyonlarının uluslararası altın şirketi AngloGold Ashanti’nin (Kedahda SA) çıkarlarının olduğu bölgedeki uluslararası maden şirketlerinin çıkarlarının varlığını garanti altına almayı amaçladığını söylediklerini gösteriyor ”. .

Jericho’da Askeri, Polis ve AngloGold Ashanti

Jericó’da, AngloGold Ashanti ve Kamu Gücü arasındaki ilişki aşikardı. Belediyede faaliyet gösterdiği bilinen ilk anlaşma , 2 Ekim 2017 tarihinde imzalanan ve şirketin temsilcisi olarak Andres Valencia Prieto tarafından imzalanan 17-023 Anlaşmasıdır .

Bu anlaşmanın bir sonucu olarak , çokuluslu Cacique Nutibara Taburu, Dördüncü Tugay ve Yedinci Ordu Tümeni’ne bir miktar para verdi. Anlaşma, AngloGold Ashanti Colombia, Gramalote Colombia Limited, Exploraciones Northern ve Minera de Cobre Quebradona şirketlerini içeriyordu. Kamu Kuvvet teslim paranın toplamı göre oldu Ligi Karşı Sessizlik , $ 1099791000.

Şirket tarafından yapılan açıklamada , çokuluslu şirket, sözleşmeyi yenileme niyetiyle yürürlükte olan yeni bir sözleşmeye sahip olduğunu onaylıyor : “Şirketin şu anda Gramalote ve Minera de Cobre Quebradona projesi için Milli Savunma Bakanlığı ile yürürlükte olan bir anlaşması var – 2020 yılı. Söz konusu anlaşmanın 2021 yılı için yenilenme olasılığı vardır. ” 

Ayrıca şunu okuyun: Barrancabermeja’da su için tarihsel mücadele

Kamu Gücü, köylüler ve Jericó’nun eski belediye başkanı Jorge Andrés Pérez. Fotoğraf: Despierta Jericó gazetesinin izniyle.

İlk anlaşma yapıldığında, Jericó’nun belediye başkanı Jorge Andrés Pérez’di . Ordu, Polis ve şirket arasındaki ilişkiyi şöyle anlatıyor:

“Bir kamyon vardı ve çokuluslu memurları korumaya adanmış yaklaşık 15 polis memuru vardı Ordu ile de bir sözleşmeleri vardı Platformların bulunduğu dağa kurulmuş bir Ordu üssü vardı. Askerler bölgede devriye gezdi, ancak köylülere veya topluma bakmadı. Çokuluslu şirketlerin ve çalışanların tesisleriyle ilgileniyorlardı ”.  

Palocabildo köyünden bir kahve çiftçisi olan Gustavo Arboleda , La Soledad köyünde şirketin faaliyetlerine karşı barışçıl bir gösteride polisin köylü çiftçileri sindirdiğini söylüyor:

“Polis, barışçıl gösteri yaptığımız yere geldi ve bize yaptığımızın yasadışı olduğunu söyledi. Onlara madencilik yapmak istemediğimizi ve bölgenin madencilik olmadığını söyledik. O gün bir polis komutanı beni tehdit etti, gösterilerde insanları kışkırttığım için beni yakalayacağını söyledi . Bölgemizin ve suyumuzun bakımını üstlendiğimizi, bölgemizin tarım ve kahve yetiştirdiğini söyledik ”diyor.

Jericó, ülkenin diğer birçok bölgesinden farklı olarak, yasadışı silahlı aktörlerin varlığından kurtuldu. Bölgede bazı organize suç gruplarının varlığına rağmen, mikro insan ticareti sorunları nedeniyle belediye sessiz bir ortama sahip olarak nitelendirilmiştir. “ Orduyu bu bölgeye sağlıklı, sakin ve herhangi bir silahlı grup olmadan getiren maden şirketine katılmıyorum. Hepimiz köylüleriz, kahve yetiştiricileriyiz, çalışkan insanlarız, burada sadece tüm hayatımızı sürdürmemizi sağlayan çiftliklerimiz var ”diye ekliyor Gustavo .

Belediye başkanlarının yetkisi ne olacak?

Belediye başkanları, Anayasa’nın 315. maddesine göre “belediyenin ilk polis otoritesidir” , ancak madencilik şirketleri ve Savunma Bakanlığı anlaşmaları imzaladıklarında bu anayasal yetkiyi görmezden geliyorlar.

Bu, Jericó’nun eski belediye başkanı Jorge Andrés Pérez tarafından onaylandı , çünkü belediye yetkilisi olarak görev yaptığında, şirket için çalışan ordudan hiçbir şey soramadı çünkü yalnızca AngloGold çalışanlarından emir aldılar:

Bana hiçbir şey söylemediler. Vali geldiğinde ve onlardan (polis) kamyonda bize eşlik etmelerini rica ettik ve onlar da çokulusluların emri vermemesi durumunda hareket edemeyeceklerini söylediler, ”diyor
Jericó’nun eski belediye başkanı Jorge Andrés Pérez.

İçin Juan Martín Vásquez Hincapie , Támesis mevcut belediye başkanı, anlaşmalar Ulusal Hükümeti sahip olduğu gücün konsantrasyonuna bir örnektir. “Bu abartılı derecede merkeziyetçi bir ülke. Belediye başkanlarına göre, bizi akıllarında tuttukları tek şey, pandemide olduğu gibi, bize yerel acil durumlara katılma yetkisi vermektir, ancak böyle bir ademi merkeziyet yoktur. Burada, Merkezi Hükümetin bölgelere yönelik bir işlevi yoğunlaşıyor ”.

İlginizi çekebilir: Norte de Santander’de köylülerin askerileştirilmesi ve öldürülmesi

Aksine, Jericó’nun şu anki belediye başkanı David Alonso Toro , Bakanlık ve şirketin bir güvenlik anlaşması imzalamaya onay vermemesi nedeniyle belediye başkanı olarak yetkisinin ihlal edildiğini hissetmediğini ifade ediyor. belediyenizde militarizasyon. “Biri veya diğeriyle anlaşmalar yaparlarsa, bu, belediye başkanının otorite olmadığı anlamına gelmez, yine de otorite odur ve sanırım eylemleri belediye ile koordine etmeleri gerekecek,” diyor. 

“Tehlikeli insanlarla yüzleşmeye geldiklerini söylediler”

İken Anlaşma 17-023 MINERA de Cobre Quebradona ve Milli Savunma Bakanlığı arasında yürürlükte olan Mayıs 2019 yılında, Ordu köylülerin bir grup taciz Vallecitos de jerico köyünde bir sondaj kulesi kurulumunu karşı çıktı.

İtirazları, şirketin faaliyetlerinin belediyede metal madenciliğini yasaklayan 2018 tarihli 010 Belediye Anlaşmasına aykırı olduğu iddiasına dayanıyordu .

O gün eski belediye başkanı Jorge Andrés Pérez , oraya gidip müdahale etmek zorunda kaldı. Durumu şöyle anlatıyor: “ Yıkıcılarla karşılaşmak olacağını düşündükleri şeye hazırlanan yaklaşık 25 ESMAD polis memuruna rastladım . Oraya vardığımda Bölge komutanını, 10 polis ve Sijín’den daha insan gördüm. Çokulusluların 010 Anlaşmasına uymadıkları için mekanı terk etmesini talep ettim. Bölge komutanından personeli bölgeden çıkarmasını da rica ettim. Şirket arkasını dönüyor ve ayrılıyor, ancak bölgedeki köylülere karşı Kamu Gücü’nü aşırı kullandığını gösteriyor ”.

Köylüler, Kamu Gücü ve AngloGold Ashanti, Jericó çalışanları. Fotoğraf: Despierta Jericó gazetesinin izniyle.

Pérez’e göre , Cacique Nutibara Taburu’ndan And Dağları’ndan bir grup asker de gösteri yerine doğru ilerliyordu. Askerlerin çok özel bilgilerle geldiklerini çünkü yıkıcılarla savaşmaya çağrıldıklarını söylüyorlar:

“ Ordu, barışçıl gösteride bulunanları bezdirmeye ve sindirmeye hazırlandı. Tehlikeli insanlarla yüzleşmeye geldiklerini, şiddet içeren bir gücü yatıştırmak zorunda olduklarını, ancak yaşamı, suyu ve toprağı barışçıl bir şekilde savunan bazı sevgili köylülerle buluştuklarını söylediler. ”Dedi .

Bu şikayetlere rağmen, Jericó’nun şu anki belediye başkanı David Alonso Toro , ne şu anda ne de belediye başkanı olarak önceki döneminde (2012-2015) Jericó’daki insan hakları ihlallerinde şirketi suçlayan herhangi bir gerçeği bilmediğini belirtiyor. “İnsan hakları ihlallerini görmedim, şirket bu konulara ve ayrıca protesto konusuna saygılı davrandı” diyor.

Benzer şekilde, AngloGold Ashanti şirketi “İnsan Haklarına saygılı, risk analizi, önleme ve yetkililer ve topluluklarla işbirliği konularında aktif olduğunu” belirtiyor .

Kamu Gücünü özelleştirmek mi?

Anayasa Mahkemesi, Devletin yerine getirmesi gereken güvenlik görevlerinin, ödeme yoluyla erişilen bir hizmet olamayacağını teyit etmektedir . C-020 / 96’yı yönetirken böyle dikte edilir :

“Zorunlu olan polis hizmeti tüm topluma eşit şartlarda sunulmalıdır, çünkü herkes aynı ölçüde Cumhuriyet makamlarından ne için kurulduğunu iddia etme hakkına sahiptir. …) Daha yüksek düzenlemeler ışığında, yasa koyucunun, doğası gereği ücretsiz olması gereken bir hizmet için ödeme yapma yeteneklerine göre, temel polis hizmetinin farklı derecelerinde yararlanıcı kategorileri oluşturması hoş görülmez ”. 
Cümle 
C-020/96 Anayasa Mahkemesi. 

Göre Juan Martín Vásquez , Támesis belediye başkanı, bu Kamu Kuvvet şirketlerle anlaşmalar imzalayarak fonksiyonlarını özelleştirilmesi için bir “çelişki” dir. “ Bu milli güvenlik ve kamu düzenini özelleştirilmesi gibidir. Anayasa Mahkemesinin söylediklerine katılıyorum: Polis ve Ordu tarafından sağlanan hizmetler, ulusal topraklardaki tüm sakinler içindir. Anlaşmalarla, bir sayım için ayrıcalıklar üretiliyor , hakların sahip olduğu paraya göre olduğu Orta Çağ’a dönmek gibi ”diyor. 

Benzer şekilde, Yamid Gonzalez Diaz , bir Batı Kemer Çevre üyesi şunları söyledi: ” topraklarında çevre çatışmaların varlığı invisibiliza anlaşmanın ste tipi . Ayrıca, çatışma ile ne anlaşılıyor ve ülkede buna nasıl bir muamele yapıldı? Bölgelerde silahlı aktörlerin varlığı, özellikle çatışmalardan doğrudan sorumlu olanlar tarafından finanse edildiğinde ne gibi sonuçlar doğurabilir? ”. 

Aksine, Jericó’nun şu anki belediye başkanı David Alonso Toro için bu anlaşmalar bir iş ihtiyacına cevap veriyor. “Herkes ihtiyacı görüyor ve bunu çözmenin bir yolunu arıyor. Bu bir güvenlik ve korumaya ihtiyaç ve eğer bunu sağlayabilirse, orada bir pozisyonum yok. “

Güneybatı için daha fazla kongre gelecek mi?

Daha önce belirtildiği gibi, şirketin şu anda Jericó’daki Kamu Gücü ile yeni bir anlaşması var ve gelecek yıl için yenilemeyi planlıyor.

Bu nedenle, bu raporu hazırlarken, AngloGold Ashanti’nin Jericó’da ve projenin diğer etki alanlarında bu tür bir anlaşmayı imzalamaya devam etme olasılığı hakkındaki görüşleri için tüm kaynaklara danışıldı.

Jericó’nun şu anki belediye başkanı David Alonso Toro dışında tüm kaynaklar bu fikre karşı çıktı . ” Özel bir şirket, anlaşmalar imzalayarak ve bunun bedelini ödeyerek Devletin korumasına erişebilirse, o zaman sanırım tüm hakları vardır” diyor. 

Ayrıca şunu okuyun: [Röportaj] El Cauca: paramiliter güçler liderleri öldürüyor, yerlerinden ediyor ve tehdit ediyor

Bu bağlamda, Batı Çevre Kuşağı üyesi Yamid González Díaz endişelerini dile getiriyor çünkü mevcut Belediye İdaresi çokuluslu madencilik şirketinin çıkarları ve eylemlerinden hoşnut değil. “Şu anki başkan şirketin bir müttefiki ve bize sosyal protestoların ele alınacağı şekilde belirsiz ve endişe verici bir gelecek sunuyor.”

Támesis belediye başkanı, belediyesinde bir güvenlik anlaşması imzalanabileceği fikrini tamamen reddetti. “Madencilik iyiyse, Antioquia’nın Güneybatısı kadar iyi ve müreffeh bir bölgede çıkarlarını savunmak için neden silahlı gruplar kiralamak zorundalar?” .

Aynı şekilde, Quebradona madencilik projesini kesin olarak reddettiğini ifade etti: “ Güneybatı’da metal madenciliğinin gelişmesine karşı samimi, samimi ve doğrudan bir şekilde karşı çıktık . Bize ülkede fevkalade ciddi bir çevresel sorumluluk ve bizim için olmayacak bir geçici servet serabı bırakacak bir madencilik operasyonuna giderek stratejik zenginliğimizi riske atmamızın bir anlamı yok.

Not:

Aşağıda AngloGold Ashanti’nin Kamu Gücü ile imzaladığı beş anlaşmayı paylaşıyoruz. Bu belgeler , League Against Silence and Routes of Conflict tarafından anlaşmalar haritasında yayınlandı .

Bu beşin dışında, çokuluslu kuruluşun, örneğin şu anda Jericó’da yürürlükte olan belge ve bütçesi bilinmeyen diğerlerini imzalamış olması çok muhtemeldir. 

AngloGold Ashanti, Kolombiya’da 3 madencilik projesine tarihlendi:  

  • La Colosa (Cajamarca, Tolima), 6.000’den fazla Cajamarcunos’un projeyi reddettiği popüler istişare sonucunda askıya alındı.
  • Gramalote (San Roque, Antioquia), sondaj aşamasında.
  • Quebradona (Jericó, Antioquia), çevre lisansını bekliyor. 

Buna ek olarak, Maden Kadastrosuna göre 2017 yılı için şirket için onaylanmış madencilik başlıklarının sayısı 504 olup 3.000’den fazla tapu başvurusu bulunmaktadır .

* Laura F. Pérez ve Juan D. Guerra, Kolombiya Informa’nın gazetecileri ve işbirlikçileri.

CI  LP-JD / ND / 12/08/2020/8: 30

Kaynak:colombiainforma.info

Koordinator00

Next Post

İdam Gecesinden Mustafa Özenç Anısına... HilmiToy

Per Ağu 20 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 39 yıl önce Adana Kapalı Hapishanesi’nde kesişti yollarımız. Adana’da Sarıçam mahallesindeydi o zamanlar hapishane. Bazen mahalleden sesler duyulurdu. Bizim de sesimizin mahalleden duyulduğu söylenirdi yeni tutuklanıp gelenlerce. 81 hapishane darbesine karşı üç gün süren Malta işgali döneminde de duyulmuştu sesimiz. Aileler toplanıp gelmiş hapishane […]
Translate »