Angeliki Adamopoulou’nun dokunulmazlığının kaldırılması parlamenter demokrasiye bir darbe

Skandallara karışan ve aslında çok ciddi gerçeklerle gelen milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasının pek çok nedeni zaman zaman boşa çıktı. Bugün, Yunan Parlamentosu Angeliki Adamopoulou’nun dokunulmazlığının kaldırılması için oy kullandı, çünkü Parlamento katında kukuletalı adamlarla Yunan polisi arasındaki ilişkiye dair görüşünü açıkladı. Bayan Adamopoulou bugün yaptığı konuşmada , Parlamento tarafından ve konu dışında adından söz ettiren bakanların ve siyasetçilerin resmi dudaklarından sayısız açıklama okudu ve tabii ki yargılanmadı. Bülten konuşmasının videosundan ve MERA25’in basın bülteninden alıntı yapıyoruz:

Parlamento katında söylediği şeyler nedeniyle hangi ülkelerde milletvekili yargılanıyor? Bugüne kadar sadece Macaristan ve Türkiye’de. Bugünden itibaren Kyriakou Mitsotaki’ye ve Yunanistan’a veda ediyorum – MERA25 MP Angeliki Adamopoulou’nun dokunulmazlığının kaldırılmasından başlayarak.

Angeliki’nin Parlamento katında söylediklerinin hem doğru hem de tamamen belgelenmiş olması sorun değil. Mesele şu ki, bir milletvekili, Parlamento katında söylediği şeyler yüzünden yargılanıyor!

İfade özgürlüğü, yalnızca Üyelere bazılarının duymak istemediği şeyleri söyleme hakkını garanti ederse anlam kazanır.
Bugün, Bay Mitsotakis, milletvekillerine, ifade özgürlüğünün kaldırılması için oy kullanmalarını emretti. İYS’nin taş yıllarında bile böyle bir şeye cesaret edememişlerdi!

Bu nedenle resmidir: Sayın Mitsotakis, Yunanistan’ın kademeli olarak Parlamento Diktatörlüğüne dönüştürülmesini seçti. Parlamentoyu kapatmayan ancak fiilen ortadan kaldıran bir diktatörlükte, ilk adım olarak milletvekillerinin anayasal ifade özgürlüğü hakkının kaldırılmasını sağlayan Erdoğan ve Orban modelini izleyerek Parlamenterizmi ortadan kaldırıyor.

MERA25: Biz Mitsotakis hükümetinin diktatörlüğü Parlamenter Mantolu Erdoğan ve Orban’ı kopyalayarak inşa ettiği çılgın hızda fren yapmak için buradayız.

Bugün Angeliki için geldiler ve Yeni Demokrasi halkı kabul etti. Yarın KKE milletvekili için gelecekler ve Yeni Demokrasi yine aynı fikirde olacak. Bir noktada onlar için, belki başka bir hükümetle geldiklerinde, onları savunmak için kim kalacak?

Bu nedenle MERA25, Yeni Diktatörlüğe Parlamenter Manto ile direniyor, hatta Yeni Demokrasi milletvekillerinin bize iftira atma hakkını savunuyoruz. Çünkü bugün Bay Mitsotakis’in vahşice grev yapmaya karar verdiği Parlamenterizmin talep ettiği budur.

Haber Merkezi

Next Post

Almanya'da en yüksek günlük ölüm sayısı kaydedildi

Per Ara 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Robert Koch Enstitüsü’nün bu sabah yaptığı açıklamaya göre Almanya’da son 24 saat içnde 952 kişi koronavirüsten hayatını kaybetti. Almanya’da günlük ölüm sayısı en son geçen Cuma günü 598 olarak en yüksek seviyeyi görmüştü. Pandeminin başından bu yana Almanya’da kaydedilen can kaybı ise 23 bin […]
Translate »