André Vltchek’in Ani Ölümü- Robert Hunziker

İmparatorluğun Yalanlarını Açığa Çıkarma (PT. Badak Merah Semesta, 2015) beni ilk olarak André Vltchek’in dikkat çekici gazeteciliğiyle tanıştırdı, Batı emperyalizminin ve kapitalist köktenciliğin unutulmaz anlatılarını bir araya getirdi. O, dünyanın en yetenekli düşünürlerinden biri olarak kabul edildi ve onu şahsen tanımadığım halde, makalelerini okumayı her zaman dört gözle bekledim. Sözleri, savaş alanlarının ön saflarında veya insanlığın acı çektiği ve mücadele ettiği her yerde doğrudan kişisel deneyimlerinden geldi. Yere bombalanan gecekonduların yanı sıra sarayları ve köyleri de biliyordu. Alt sınıf için gerçek bir devrimci savaştı, ömür boyu komünistti ve dünya çapında eski sömürgeleştirilmiş ülkelere faydalı olarak nitelendirdiği Çin küreselciliğinin savunucusu oldu.

Bir filozof, bir film yapımcısı, olağanüstü bir araştırmacı gazeteci, adalet ve sömürgecilik güçlerinden kurtulmak için savaştığı milyonlarca isimsiz kişi tarafından özlenecek, geçmişte ve günümüzde.

O 22 Eylül’de gecenin ortasında aniden öldü nd  İstanbul’a Türkiye’de Karadeniz’deki Samsun’dan eşi ile bir şoförlü arabada seyahat ederken. Sabahın erken saatlerinde bir otele vardıklarında, karısı onu uyandırmaya çalıştı, ama o ölmüştü. Türk polisi, onun beklenmedik gizemli ölümünün adli incelemesini emretti.

Afganistan’dan Suriye’ye, Irak’a, İran’a, Sudan’a, Arjantin’e, Şili’ye, Peru’ya, Hong Kong’a ve Sincan’a kadar zulmü meşhur etti. Sadece yönetici elitlerin acımasızlığını kalem aracılığıyla ortaya çıkarmakla kalmadı, neyin doğru, neyin yanlış, neyin şok edici olduğunu görmek için seyahat etti. Onun ayak izlerini takip etmek, rahatsız edici bir “şok” lafına yol açar.

Kısa süre önce Hong Kong’da, DotDotNews’e 20 dakikalık kişisel bir video röportajı verdi. İşte André Vltchek’in kendi hikayesini anlattığı bir bağlantı. Gerçekten olağanüstü bir hikaye:

Röportajda şöyle diyor: “Emperyalizm olarak tanımlanabilecek her şeye karşı savaşıyorum … insanların hükümetlerini deviren bir şey olarak … insanlara bir ideoloji dayatmak … temelde Batı’nın sömürgeci ve sonra emperyalist aracılığıyla onlarca ve yüzyıllardır yaptığı şey dünya hakimiyeti… O yüzden ülkelerin yok edildiği her yere gidiyorum. ”

1996’da çekim yaptığı Doğu Timor’da Endonezya ordusu onu tutukladı ve tavandan astı ve 24 saat işkence yaptı. Daha sonra sol kolunu bir yıl kullanamadı. Andre’nin yapımcılığını ve yönetmenliğini üstlendiği “Downfall” adlı bir filmde ABD destekli 1965 Endonezya darbesini haber yapıyordu. Filmi tamamlaması 15 yılını aldı ve bu sırada iki kez ölüme mahkum edildi. Muhtemelen, bedeni işkence ve / veya savaş alanlarına doğrudan yakınlık yoluyla savaş yaralarıyla dolu dünyadaki tek gazetecilerden biri.

Onun sözleriyle: “160’tan fazla ülkede, dünyanın her yerinde, tüm ülkelerde tanık olduğum korkunç dünya durumu … İşkence gören ve yok edilen milyarlarca insanı ancak emperyalizme karşı mücadelenin kurtarabileceğine inanıyorum. tüm bu yüzyıllar… Batı emperyalizmi bu gezegenin sahip olduğu tek sorun.

adı geçen yazar

Next Post

Kars Belediye Eşbaşkanı Alaca ve çok sayıda kişi gözaltına alındı

Per Eki 1 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Kars’ta siyasi soykırım operasyonununda sabah saatlerinde Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve belediye yöneticilerinin evlerine Türk polislerince baskın gerçekleştirildi. Kars Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Belediye Eşbaşkanı Şevin Alaca ve HDP İl Eşbaşkanı Cengiz Anlı’nın evi de basıldı. 19 kişi  hakkında yakalama kararının bulunduğu […]
Translate »