Anayasa Mahkemesi’nden Demirtaş kararı: Tutukluluk makul süreyi aştı, hürriyet ve güvenlik hakkı ihlal edildi

AYM Demirtaş’ın tutukluluğunun makul süreyi aşması dolayısıyla kişi hürriyet ve güvenliğinin ihlal edildiğini kabul ederken, Anayasa’nın 19. maddesinin 7. fıkrası kapsamındaki kişi hürriyeti ve güveliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti

HDP’nin tutuklu eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı başvuru 9 Haziran günü karara bağlandı.

Bugün (19 Haziran) açıklanan kararda AYM Demirtaş’ın tutukluluğunun makul süreyi aşması dolayısıyla kişi hürriyet ve güvenliğinin ihlal edildiğini kabul ederken, Anayasa’nın 19. maddesinin 7. fıkrası kapsamındaki kişi hürriyeti ve güveliği hakkının ihlal edildiğine hükmetti. AYM  kararına göre Demirtaş’a 50 bin TL manevi tazminat ödenecek.

Ne var ki AYM’nin bu kararı Selahattin Demirtaş’ın özgür kalacağı anlamına gelmiyor. Daha önce Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nin tahliyeye yönünde karar vermesinin ardından, başka bir soruşturma gerekçe gösterilerek Demirtaş tekrar tutuklanmıştı.

Kaynak: sendika63.org

Koordinator00

Next Post

ABD’de siyahi Rayshard Brooks'u öldüren polis, yargılanacak

Cum Haz 19 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 ABD’nin Atlanta kentinde geçen hafta siyah Amerikan vatandaşı Rayshard Brooks’u bir restoranın otoparkında öldüren beyaz polis memuru Garrett Rolfe’ye cinayet dahil 11 ayrı suçlama yöneltildi. Garrett Rolfe yargılanacağı davada suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılabilir. ABD’de, Rayshard Brooks öldürülürken Garrett Rolfe’nin yanında olan polis […]
Translate »