Alye Shojaye’nin Katili Stuttgart Mahkemesinde Yargılanmaya Başlandı

Alye Shojaye Stuttgart Nordbahnhof’ta, ayrılmak istediği eşi tarafından 20 Haziran 2020 günü, sokak ortasında bıçaklanarak öldürüldü. Alye Shojaye, nin katil zanlısı eski eşi yargılanmak üzere bugün ilk duruşmaya çıkarıldı.Bu duruşmada çoğu Kadın insiyatiflerinden ve Stuttgart kadın platformundan 24 Kadın ve Simurg News ten de dahil 3 Gazeteci ve Alye Shojaye’nin çocukları duruşmada hazır bulundu.

Afganistan’dan gelen iki kız çocuk annesi 42 yaşında mülteci bir kadındı, Alye Shojaye. Alyenin yaşam ve katledilmesi ile sonuçlanan dramı. Meksika dan Hindistan’a yüksek kadın cinayetleri oranları ile bir 3. dünya öyküsü değil,

Avrupa ve Almanya da da kadınlar öldürülüyor. Giderek artan oranda devam eden kadın cinayetleri 2020’nin başından beri, özellikle de pandemi ile birlikte “evde kal” çağrılarıyla, kadınların evlere kapatılmasından bu yana, kadına yönelik şiddet artmış durumda. Çoğunlukla can kayıplarıyla gelen bir süreç bu.

Bu defa katil koca duruşmada kasten öldürme maddesi ile yargılanacak. Kimlik tespiti ile sınırlı tutulan il duruşmada duruşmayı izleyen kadınlar ‘Alye yalnız değil’ ve ‘Kadın cinayetlerinin sorumlusu Erkek egemen sistemdir’ vb sloganlar attılar. Duruşma hakiminin uyarılarına rağmen sloğanlar kesmeyen kadınlar önemli bir mesaj verdi.

Koordinator00

Next Post

4. Dünya Savaşı'nın temel özellikleri - Subcomandante Marcos

Cum Ara 4 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 (1) Temel özellikler nelerdir IV.Dünya Savaşı’nın Bu, Subcomandante Marcos tarafından 20 Kasım 1999’da Chiapas, La Realidad’da Uluslararası İnsan Hakları Gözlem Komisyonu önünde yapılan ve ana hatları La Jornada gazetesinde yayınlanan konuşmanın tam metnidir. Aynı yılın Kasım ayında 5.1 ve 5.2 harflerinde “Chiapas: savaş: I. […]
Translate »