Alpina Dağ Eteklerine Kurulu Bir Kültür Şehri Pietrasanta

Ilyas Yer

İtalya’daki  diğer  ortaçağ şehirleri gibi Pietrasanta‘da  sehride ortacag dönemin izlerini taşımaktadır. Pietrasanta; ünlü Pissa şehrine 30 kilometre mesafede carrara kireç dağlarının eteklerine kurulmuştur. Bu şehrin özelliği mermer ocaklarının bulunduğu  küçük  alplerin eteklerine kurulmuş bir kültür sanat şehri olmasıdır.

 Şehir tıpkı tarihte ortaçağda ki diğer şehirler gibi birkaç kez farklı şehir devletlerinin denetimine geçtiğidir. Pissalilar, Cenevizliler, Florencalılar, Cenovalılar ve bir dönemde Fransız dış yönetimi altına girdiği görülmektedir.

 Bu el degiştirmelere karşın,Pietrasanta kültür şehri hiçbir zaman kültürel ve sanatsal önemini kaybetmemiştir. Bugün hala  Pietrasanta önemli bir kültür sanat şehridir. Bu şehir özellikle yaz aylarında binlerce ziyaretçiyi çeken sanat   sergileriyle ziyaretçilerini ağırlamaktadır. Pietrasanta kültür şehrinin  orta yerine kurulmuş bir katedral ve iki Müzesi bulunmaktadır. Bu müzelerden biri Arkeoloji Müzesi ve digeri orjinal heykel modeller müzesidir.

 Aslında Pietrasanta kültür şehri bir açık müze konumundadır, keşif turları için şehrin her noktası, her köşesi,her Sokağı, yeterli malzeme sunmaktadır.

Pietrasanta´da  dikkat çeken birçok mimari anıt var.  sanatsal mermer işçiliği ile dünyaca ünlü bir şehirdir. dünyanın birçok devlet başkanı bu atölyelerde özel siparişlerde bulunmuşlardır. Bir çok heykel ve anıt bu şehrin atölyelerinde yapılmıştır.

Pitrasanta kültür şehri çok önceden yapılmış olan kalenin hemen eteklerinde kurulmus bir liman sehri , yazları bir takım kültürel festivallere de ev sahipliği yapmaktadır.

 Pietrasanta kültür şehri; aynı zamanda ünlü şair Giosue  Carducci´nin  doğduğu bir şehirdir.

Toscana Maremma’sından Geçerken

Tatlı kasaba, senden aldım

gururumu, yüce şiirimi

nefret ve sevginin tükenmediği gönlümü

seni yeniden görmek hoplatıyor yüreğimi.

Hep aynı sıcaklığı görüyorum sende

gülmekle ağlamak arasında bocalayan gözlerimle

o sıcaklıkta buluyorum düşlerimin izlerini

gençliğin büyüsünde yitik.

Ah sevdiğim, düşlediğim boşunaymış;

hep koştum eremeden hedefe,

yarın düşeceğim artık. Ama uzaktan

barış diyor yüreğime tepelerin

kat kat bulutları, yeşil çayırıyla

sabah yağmurlarında gülerek.

Türkceye Çeviren: Gülbende KURAY

 Italya’ya yolum düştüğünde mutlaka bu şehri ziyaret eder kültürel  etkinliklerine tanıklık etme fırsatını yakalamış olurum.

 Bu gidişimde de Pietrasanta ; ünlü heykeltraş Fabio VIALE ve Misja Kristoffer Rasmussen`e ev sahipliği yapmaktaydı. şehrin orta yerinde bulunan Meydan başta olmak üzere her Sokağı ünlü heykeltraş Fabio VIALE ve Misja Kristoffer Rasmussen `nın farkli eserleriyle şehir adeta büyüleniyordu.

 Bu heykeltraşların yanı sıra farklı bir takım kültürel faaliyetler de elbette mevcuttu. Tabii ki en önemlisi ünlü heykeltraş Fabio VIALE`nin sanat eserleri idi.

 Adım atmış olduğunuz  Pietrasanta‘nın eski sokaklarında ve ara kuytu sokaklarda zanaatkarların atölyelerinde stüdyolarda, sanat galerilerinde ve Kültür merkezlerinde ayrı bir havayı soluyorsunuz.

 Pietrasanta kültür şehrini uzun uzadıya anlatmanın gereği yok. Botero, Mitoraj, Messina,  Miozzo, Finotti, Folon ve Thomasi  gibi ünlü sanatçıların şehre kazandırdıkları Mermer atölyelerde ve bronz dökümhanelerine veya anıtsal heykellere tanıklık etmek isterseniz Pietrasanta’yı ziyaret etmenizi öneririm.

6 AĞUSTOS 2020

ILYAS YER

Ilyas Yer

Next Post

Yıldızlar Yoldaşın Olsun Sevgili Gülüzar Ana

Cts Ağu 15 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 ATİK Eş başkanı Süleyman Gürcan ve yine ATİK üyeleri Orhan ve Hediye Gürcan’ın Annesi, Murat Gürcan’ın Eşi Gülizar Gürcan’ın Kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiğini öğrenmiş bulunuyoruz. Aile fertlerine, sevenlerine, ATİK’e başsağlığı diliyor. Bu acı kayıbtan dolayı sabır ve metanet diliyoruz. Anılarıyla yaşasın. Simurg Kolektifi […]
Translate »