Ali Asker’e mezarı başında saygı ziyaretleri sürüyor – Hüseyin Şenol

Hüseyin Şenol
Gazeteci

Geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden Ali Asker Yer’in mezarına ziyaretler devam ediyor. Bugün de Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Göppingen’de Ali Asker Yer’i mezarı başında andı.

İş kazası sonucunda, geçtiğimiz Nisan ayının başında hayatını kaybeden Avrupa Demokratik Haklar Konfederasyonu (ADHK) üyesi Ali Asker Yer’in Güney Almanya’da bulunan Göppingen’e bağlı Eislingen/Fils’teki mezarına ziyaretler sürüyor.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) de Göppingen’de Ali Asker Yer’i mezarı başında andı. SYKP ve parti dostlarının anma ziyaretinde Ali Asker Yer’in ailesi ve akrabaları da hazır bulundu.

Sosyal mesafenin dikkate alındığı ziyaretle ilgili olarak, SYKP tarafından yapılan açıklamanın bir bölümünü aşağıda veriyoruz:

Kısa bir süre önce iş kazasında kaybettiğimiz Avrupa Demokratik Haklar Federasyonu (ADHF)’den yoldaşımız Ali Asker Yer’i SYKPli yoldaşları olarak mezarı başında andık…

Güney Almanya’da Stuttgart’a yakın Göppingen’deki mezarlığı ziyaretimiz nedeniyle, geleceğimizi duyan ailesi kalabalık bir şekilde bizi karşıladı.

SYKP üye ve parti dostlarından oluşan bir grup olarak gittiğimiz mezarın başında saygı duruşu ve ardından bir konuşma gerçekleştirdik. Konuşmamızda, Ali Asker’in yıllardır Güney Almanya’da siper yoldaşımız olduğu, kararlı ve mütevazi bir devrimci-sosyalist olduğunu ve bu örnek yoldaşımızı mücadelemizde yaşatacağımızı belirttik. Konuşmamının ardından, üzerinde güllerin bulunduğu ‘SYKP’li yoldaşların sesi unutmayacak’ yazılı Ali Asker yoldaşımızın resmini mezarının başına bıraktık.

Korona günlerinden sonra düzenlenecek olan daha geniş anmaya ve anmalara sadece katılımcı değil, bizzat düzenleyenler arasında bulunma isteğimizi aileye ve partili yoldaşlarına ilettik.

Aile de ziyaretimziden dolayı memnun kaldığını belirterek Ali Asker’in kız kardeşi de yaptığı konuşmada “SYKP’ye teşekkür ediyoruz. Dost parti SYKP’yi yanımızda görmek bize büyük güç ve moral veriyor” dedi.

Next Post

“Fatsa ve Sehpa; Fikri ve Deniz” M. Yeşiltepe Yolculuk'a yazdı...

Sal May 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Emeğin şölene dönüşmesiydi Fatsa.Ne otoriteye ihtiyacı vardı ne resmiyete.Herkes halay çeker gibi ekledi emeğini bir diğerine… Umudun önsözüydü Fatsa.Süreklilik zincirini doğru okuyabilenler için,tarihsel bir halka, bir örnek modeldi.Türkiye koşullarında,Paris Komünü kadar önemliydi.İlk kez halkın emeği böylesine somut,gönülleri fetheden bir ürün vermişti.Emek, emeğe eklenmişti.Sömürüsüz, baskısız […]
Translate »