ALGIERS CASBAH Harabeleri: Bu Antik Kente Uygulanan Kötü Politikalar

Cezayir’in başkenti Cezayir’in başkenti olan Cezayir’in başkenti olan Casbah (kale) olarak bilinen Casbah Algiers Casbah, 1992’de Santa Fe’de UNESCO tarafından Dünya İnsanlık Mirası olarak listelenen tarihi bir bölge oluşturuyor Devletler, tarihi değeri iyi bilinen bu sitenin savunucuları için büyük bir zafer olarak görülüyordu.

Rabah Arkam

Coğrafi konumu itibariyle tarihsel olarak stratejik bir yer işgal eden şehir, Cezayir ve Kuzey Afrika ölçeğinin merkezindedir. Akdeniz’e bakmaktadır ve 118 metrelik bir damla ile karada inşa edilmiştir. Tarihi, önce bir Punic limanı, daha sonra Berber ve nihayet Roma olan Antik Çağ’a kadar uzanır. 10. yüzyılda Berberler tarafından Zirid hanedanlığı altında kurulan, daha sonra merkezi Kuzey Afrika’ya egemen olan diğer Berber hanedanlarının katkılarıyla zenginleştirildi. Siyasi iktidarın merkezi olduğu Cezayir’in naipliği döneminde zirveye ulaştı. 1830’da Fransızlar tarafından sömürgeleştirildi. Cezayir Savaşı sırasında merkezi bir rol üstlendi ve FLN (Front de Liberation National) tarafından bağımsızlığın kalesi oldu.

Casbah, 1700 eski binanın 500’den az hale geldiği bir açık hava müzesi olarak merkezi rolünü bulamıyor, çoğu harap olmakla tehdit eden, sessizce acı çeken ve yavaş yavaş kaybolan marjinal bir alan ve sık sık yeni sahipler herhangi bir çalışma yapmadan kişisel zevklerine göre yenileme çalışmaları yapın.

UNESCO’nunkilerle bile, önemli finansal zarflardan yararlanan çeşitli kurtarma ve proje planları başlatılmıştır, sonuçlar hala beklenmektedir. Yetkililer neden acil durum önlemleri almıyor? Yenileme için, özellikle Cezayir ve Ile-de-France bölgesi wilaya (Ile-de-France bölgesi) arasında koruma ve canlandırma planı ile ilgili “stratejik” bir ortaklık çerçevesinde önemli finansman nereye gitti?

Kötülük daha derin, ülkenin zengin kültürel ve tarihi mirasını yok ederek ulusun anısına aldılar. Yansıtma, bizi bu anıyı inşa etmeye ve zamanının Casbah’ı yeniden yaşamak istiyorsak insan ve maddi kaynakları koymaya mecbur kılıyor.


Mesleğinden mühendis, Cezayir ve Kuzey Afrika’daki Amazigh (Berber) davası ve kimliği için aktivist olan Kabylie (Cezayir) doğumlu Rabah Arkam, bir insan hakları aktivisti, bir federal devlette Cezayir’de demokrasi ve laiklik için savaşıyor, birkaç makalenin yazarı.

Kaynak:pressenza.com

Not: Çeviri hataları Simurg News’e aittir.

Haber Merkezi

Next Post

İşçiler arasında Covid vakaları artıyor mu?

Per Haz 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Pelin Ünker DİSK’e göre sanayi kenti Gaziantep’te en az 40 fabrikada Covid-19 vakası var. Bölgedeki işverenler kurallara uyduklarını belirtirken işçiler, işçi sağlığının ön planda tutulması için resmi kurumlara çağrı yapıyor. Koronavirüs salgının ardından Türkiye normalleşme sürecine girerken Gaziantep’in, son haftalarda vaka sayısının en fazla […]
Translate »