Afrikalı Kadınlar, Afrika Boynuzu Barış Girişimi İçin İhtiyacı Vurguluyor

Afrikalı Kadınlar, Afrika Boynuzu Barış Girişimi İçin İhtiyacı Vurguluyor
Etiyopya federal hükümetinin Tigray bölgesel kuvvetlerine karşı “son saldırısı” (Görüntü, Etiyopya Haber Ajansı)

Norveç Nobel Komitesi  , 2019 Nobel Barış Ödülü’nü Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali’ye “barış ve uluslararası işbirliği sağlama çabaları ve özellikle komşu Eritre ile sınır anlaşmazlığını çözme konusundaki kararlı girişimi için” verdi. Ödül aynı zamanda Etiyopya’da ve Doğu ve Kuzeydoğu Afrika bölgelerinde barış ve uzlaşma için çalışan tüm paydaşları tanımayı amaçlıyordu.

Ödül, “uluslar arası kardeşlik, daimi orduların kaldırılması veya azaltılması ve barış kongrelerinin düzenlenmesi ve teşviki için en çok veya en iyi işi yapanlara” verilir.

4 Kasım 2020’den bu yana – gıpta edilen ödülü aldıktan bir yıl sonra – Abiy, Eritre ve Federal Etiyopya birliklerini içeren ve Somali, Sudan ve Güney Sudan’a yayılma riski taşıyan askeri bir çatışmada Etiyopya’nın kuzey bölgesinde kanlı bir savaşa karıştı. ve Kenya.

Afrika Birliği Başkanı  Cyril Ramaphosa, çatışmada arabuluculuk yapması için üç özel elçi atadı. Afrikalı Kadınlar Afrika Boynuzu Girişimi için “Maalesef elçiler ilgili taraflarla görüşemedi ve hiçbir arabuluculuk gerçekleşmedi” diyor.

Afrikalı kadınlar, 55 ülkeden oluşan Afrika Birliği’ni, yedi ülkeden oluşan Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesini ( IGAD ) ve uluslararası toplumu, Afrika Boynuzu’nda barışı teşvik etmek için bir kadın barışı koruma gücü kurmaya çağırıyor.

Merkezi Addis Ababa’da bulunan Afrika Birliği, kendisini 2020’de başlayan “silahları susturma” girişimini taahhüt ederken, IGAD, silahlı düşmanlıklar tarafından altını çizen bir strateji olan Afrika Boynuzu için bir geliştirme stratejisi üzerinde çalışıyor.

14 Aralık’ta yayınlanan itiraz, diğerlerinin yanı sıra Liberya’dan eski Cinsiyet Bakanı Julia Cassell tarafından imzalandı. Afrikalı liderleri sahada barış için gerekli koşulları yaratmaya çağırıyor.

Cassell’e Afrika kıtasındaki 19 ülkeden girişimciler, öğretmenler, insani yardım çalışanları, akademisyenler, memurlar, anneler ve toplum çalışanları ve sağlık çalışanları dahil olmak üzere yaklaşık 110 kadın katıldı: Etiyopya, Eritre, Sudan, Güney Sudan, Somali, Tunus, Fas, Benin, Nijer, Gana, Nijerya, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Uganda, Kenya, Ruanda, Kamerun, Tanzanya, Zimbabve ve Güney Afrika.

Liberya’da kadınların askeri çatışmalardan muzdarip olduğunu biliyoruz. Oğullarımız, kocalarımız ve babalarımız savaşa katılmaya zorlandı. Ölü mü diri mi olduklarını bilmeden ilerlemenin tek bir yolu var: kavga durmalı ”diyor Cassell. “Liberya’da bir kadın barış gücü gücünün savaşın sona ermesine ve kadınların ve ailelerinin barışçıl bir hayata dönmesine yardımcı olduğunu hatırlayalım. Yerdeki kadın barış güçlerinin çok etkili olduğunu gördük. “

Silahlı çatışma anlatılmamış acılara neden oluyor. İtiraz, Horn bölgesindeki altı milyon kişiden en az birinin ülke içinde yerinden edildiğini ve hala yiyecek ve destekten yoksun olduğunu belirtti. 100.000 mültecinin bulunduğu dört kamp çatışmaların hedefi oldu ve mülteciler çaresizce güvenli bir yer bulmaya çalışıyor. Çoğu ailesi olmayan küçük çocuklar olan 50.000 mülteci Sudan’a ulaştı. Çok sayıda başka mülteci Sudan’a güvenli bir şekilde ulaşamıyor.

Bölgedeki liderler Afrikalı liderlere durumun kontrol altında olduğuna dair güvence vermeye çalışırken, bölgedeki kadınlar sevdiklerinin eve gelmemesi, iletişimin yeniden kurulmaması ve askeri amaçlarla seferberliğin devam etmesi nedeniyle umutlarını kaybediyor. Bir insani yardım koridoru kurulmadı ve 2 milyon insanın gıdaya erişimi yok.

Afrikalı Kadınların çağrısı, Afrikalı liderleri ve uluslararası toplumu sivilleri, mültecileri ve Ülke İçinde Yerinden Edilmiş İnsanları korumak için harekete geçmeye çağırıyor.

“Afrika Boynuzu için bir kadın barışı koruma misyonu, arabuluculuğun başlayabilmesi için insani bir koridorun kurulmasını, yiyeceklerin içeri girmesini ve barışın yeniden tesis edilmesini sağlayacak. Kadınların rol model olarak öne çıkması gerekiyor. Nefret söylemi ve etnik profil oluşturmanın sona ermesi gerekiyor. Kadınların başı çekmesinin zamanı geldi ”diye vurguluyor itiraz.

Gana, Nijerya, Güney Afrika, Burundi, Nijer ve diğer Afrika ülkelerinden kadın barışı koruma görevlileri rol model olduklarını kanıtladılar ve 2016 yılında, Hindistan’dan tamamı kadınlardan oluşan Formed Police Unit’in başarıya mükemmel katkılarından ötürü takdir edildiğini ekliyor ve hatırlıyor. Liberya’daki görevin tamamlandığı gibi. [IDN-InDepthNews – 15 Aralık 2020]

Fotoğraf: Etiyopya federal hükümetinin Tigray bölgesel kuvvetlerine karşı “son saldırısı”. Kredi: Etiyopya Haber Ajansı

Kaynak:pressenza.com

Not:Çeviriden kaynaklı hatalar SimurgNews’e aittir.

Koordinator00

Next Post

Peru'daki gösteriler hakkında uluslararası basının anlamadığı şey - Carla Ramos

Per Ara 17 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Peru’da olanlar ‘başka bir acil durum’ değildi Almanya’da yaşayan bir Perulu olarak, Peru’da neler olup bittiğini öğrenmenin ana yolu Perulu sosyal ağları ve Peru basınıydı. Almanya’da konuyla ilgili kapsama asgari düzeydedir ve gördüğüm sınırlı miktar dahilinde, çoğu Latin Amerika’daki güncel konuları (  İspanyolca Deutsche Welle ağı gibi) ele alma […]
Translate »