‘Adil Bir Seçim İçin Tehdit’: Uzmanlar, Silahlı Pro-Trump Gözlemcileri Tarafından Oluşturulan Tehlike Uyarısı -Kenny Stancil

Başkan Donald Trump’ın geçen ay beyaz üstünlükçüleri suçlamayı reddetmesinin ve uzun süredir devam eden demokratik normların altını oyma modelinin ardından – ve FBI’ın sağcı yerli teröristlerin Michigan’ın Demokratik Hükümdarı Gretchen Whitmer’ı kaçırıp devleti devirme planını durdurmasının ardından Hükümet — aşırı sağcı paramiliter grupların Trump’ın “sandık başına gitme ve çok dikkatli izleme” çağrısına kulak vererek yarattığı tehlikeye ilişkin korkular artıyor .

“Örgütlenmemiş, kendi kendini tayin eden anket gözlemcileri ile bireysel seçmenler arasındaki çatışmalar, bir bela reçetesi ve adil bir seçim için bir tehdittir.”
—Nina Jancowicz, Wilson Center 

Donald Trump Jr.’ın “Trump’ın seçim güvenliği için bir ordu” toplamak amacıyla sosyal medyaya girmesinden iki hafta sonra ve halihazırda yapılan erken oylamalarla birlikte, Cumhuriyetçiler bu hafta binlerce gönüllüyü yüz yüze oy kullanma yerlerine ve postaya göndermeye başladı. Reuters’in  Perşembe günü bildirdiğine göre , “Trump’ın yaygın seçmen dolandırıcılığı hakkındaki asılsız şikayetlerini desteklemek için kanıt bulma çabasının” bir parçası olan oy pusulalarında .  

Bu çabaya dahil olan 20’den fazla yetkiliye göre , “görev … Cumhuriyetçilerin posta yoluyla oy kullanmanın hilelerle dolu olduğuna dair şimdiye kadar temelsiz iddiaları desteklemek için kullanabilecekleri fotoğrafları ve videoları çekmek ve yasal anlaşmazlıklar çıkarsa davalarına yardımcı olmaktır. Cumhuriyetçi görevdeki Trump ile Demokrat rakibi Joe Biden arasındaki çekişmenin sonuçları üzerine. “

Ancak, Demokrat adayların destekçileri tarafından gerçekleştirilen hileli seçim faaliyetlerinin temelsiz varsayımları etrafında dönen Trump kampanyasının operasyonunu eleştirenler , başkanın “destekçilerine kendi kendini tayin eden” anket gözlemcileri “olarak hizmet etmeleri çağrısının daha çok bir kışkırtma gibi geldiğini savundu . seçim gözlemcilerinin demokratik normların korunmasında oynadıkları rolün onaylanmasından daha çok seçmen sindirme ve şiddet. “

Beyaz Saray’ın siyasi düşmanlara yönelik şiddetin endişe verici şekilde normalleşmesi göz önüne alındığında, oy hakları uzmanları, sivil yetkililer ve vatandaşlar , gerilimlerin artması ve cumhurbaşkanının en militan destekçileri – sözde “vatanseverler” durumunda ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlardan giderek daha fazla endişe duyuyor “Konfederasyon ve Nazi kıyafetleri ve diğer ağır silahlı Trump yanlısı gruplar – onun otoriter ipuçlarını takip edin.

İlerici düşünce kuruluşu Political Research Associates’de bir akademisyen olan Steven Gardiner,  Cuma günü The Guardian’a verdiği demeçte  , “milislerin kesinlikle Trump’ın yorumlarını ele geçireceğini” söyledi. 

Gardiner, “Oy kullanma yerlerinde askeri tarzda tüfeklere sahip silahlı grupların ortaya çıkma olasılığı çok rahatsız edici.” Dedi. 

İnsan Hakları Araştırma ve Eğitim Enstitüsü’nün nefret karşıtı örgütün müdürü Devin Burghart, geçen ayki tartışmada Trump’ın seçmenlerin gözdağı vermesini onayladığını duyduğunda, “ilk düşüncesi” İşte gidiyoruz “oldu.

Burghart, “Bu bizim en kötü kabuslarımızın malzemesi,” dedi . 

As Ortak Düşler bildirdi kolluk kuvvetleri Michigan State Capitol tutun Vali Whitmer rehin saldırmak için bir sağcı planını engelledi sonra 13 zanlı kaçırma ve terör suçlamasıyla tutuklandığını vahiy sonrasında Perşembe günü, birçok gözlemci Trump en arasındaki bağlantıları yaptık demagojik retorik ve takipçilerinin şiddet eylemleri. 

Rep. Rashida Tlaib (D-Mich.) Sosyal medyada alaycı bir şekilde, Trump’ın eyaletteki kilitlenme karşıtı protestoların zirvesinde paylaştığı kışkırtıcı bir mesaja atıfta bulunarak, “Motivasyonlarını nereden aldıklarını merak ediyorum. “Michigan’ı kurtarın!”

Washington Post ulusal güvenlik muhabiri Greg Miller , “Bu bir model: Trump bir hedefi boyar. Bir saldırı veya komplo izler,” diye tweet attı . 

Gardiner The Guardian’a “milislerle mevcut yönetim arasındaki ilişkinin çağrı ve yanıt olduğunu” söyledi .

“İlahiyi kimin yönettiği her zaman net değildir” diye ekledi. “Bazen milislerden geliyor, bazen de başkandan geliyor.”

Diğer bir endişe verici gelişme de, silah satışlarının 2019 ve 2020 yazı arasında neredeyse iki katına çıkmasıdır, bu da ABD’nin “ölümcül silahlarla [bu] kendini sokaklara giderek daha fazla yol açtığı, kendi tarzını taşıyan özel milislerin taşıdığı ve doruğa ulaştığı anlamına gelir .  The Guardian’ın açıkladığı gibi, ABD’nin bazı şehirlerinde kan dökülmesine neden olan şiddetli çatışmalar . 

The New York Times  tahmini  askeri gazileri ile 300 grup halinde 20.000 kişi civarında aktif milis gezinen sayısı, bunların dörtte oluşturan geçen ay. Ancak en önde gelen aşırı sağcı paramiliter gruplardan biri olan Oath Keepers hakkında The Atlantic dergisi  tarafından yapılan yeni bir  araştırma , yaklaşık 25.000 mevcut veya eski üyenin listesini ortaya çıkardı. aşırılık yanlısı gruplarla bağlantısı olan Amerikalıların sayısı daha fazladır. 

 Common Dreams’in   geçen ay bildirdiği gibi , FBI’a göre, Trump yönetiminin sağcı milislerle bağlantılı riskleri küçümseme çabalarına rağmen, silahlı beyaz üstünlükçüler ABD’de en büyük yerel terörizm tehdidini oluşturuyor. 

Gardiner’in araştırmasına göre, bu yaz aşırı sağcıların ırkçılık ve polis karşıtı şiddete karşı işlediği şiddet olaylarının çoğu, yerleşik milislerin hiçbir müdahalesi olmaksızın koordine olmayan birey grupları tarafından gerçekleştirildi.

“Neredeyse 240 olay aşırılık küçük ve tamamen lidersiz bantları çevrimiçi ve sonra Amerika sokaklarında üzerine silahlı fantezilerini almaya devam birleşti [bu yaz] olmuştur,” The Guardian bildirdi . 

Burghart’ın ekibi, özellikle Seçim Günü’nde “seçmen bütünlüğü” çabalarını tartışan grupların tespit edildiği Michigan, Pennsylvania ve Wisconsin gibi kilit eyaletlerdeki “milis faaliyetlerinin tırmanışını takip ediyor”. 

Burghart, “Çok dikkat ediyoruz,” dedi . Trump’ın ilk başkanlık tartışmasındaki “silah çağrısı” sonucunda, “buradan çok daha fazla hareket göreceğimizi” öngörüyor.

Rachel Carroll Rivas, Montana İnsan Hakları Ağı eş direktörü söyledi Guardian onun örgüt tarafından yürütülen çevrimiçi izleme “3 Kasım oyla meşruluğu hakkında ve bütünlüğüne posta-in milis gruplar arasında görüşme yoğunlaştırılması toplayıp edildiğini oylama. “

Rivas, “Amerika Birleşik Devletleri Özgürlük Koruyucuları’nın Montana şubesi gibi milis gruplarının kendilerini Seçim Günü kolluk kuvvetlerinin kanun uygulayıcılarının öncüleri olarak konumlandırdıklarını” ve “grubun silahlı üyelerinin müdahale olasılığının ciddiye alınması gerektiğini” açıkladı. . “

Rivas, “Kendilerini mülkiyet, hukuk ve düzenin koruyucuları olarak tanıtıyorlar ve şimdi seçim hakkında konuşmaya başlıyorlar.” Dedi. “Oy kullanma haklarını korumak istediklerini iddia ederek sandık başına gidebilirler, ancak etkileri açıkça sindirici olacaktır.”

Oy hakkı savunucularına göre, seçmenleri korkutmak ve taciz etmek Trump’ın hedefi. Nina Jankowicz Wilson Merkezi’nde bir siyasi bilgini, yazdığı yılında  Atlantik “örgütsüz, kendinden menkul anket gözlemcileri ve bireysel seçmen arasındaki çatışmalar adil bir seçime sorunsuz ve tehdit için bir tarifi vardır.” Diye 

Jankowicz, “seçmenler, başkalarının oy pusulası vermesini engelleyen veya cesaretini kıran herhangi bir grupla karşılaşırsa, derhal bir anket görevlisini bilgilendirmeli ve partizan olmayan bir seçim koruma yardım hattını aramalıdır ( 866-OY-VOTE  bir örnektir).”

Jankowicz, “Ülkenin dört bir yanındaki seçim yetkilileri, kesinti ve sindirme nedeniyle anket gözlemcilerini ihraç etme hakkına sahip olduklarını bilmeli ve istasyonun dışında huzursuzluk çıkarsa polisi arayabilirler.” Dedi. “Ve polise, kişisel siyasi tercihleri ​​ne olursa olsun, görevlerinin insanların oy kullanma yeteneklerini korumak olduğu hatırlatılmalıdır.”

Rivas , seçmen sindirme tehdidinin “gerçekten yukarıdan aşağıya” olduğunu vurguladı . Aşırı sağcı paramiliter gruplar “Başkan Trump’tan duyduklarını kelime kelime tekrar ediyorlar” dedi. 

Kaynak:commondreams.org

adı geçen yazar

Next Post

“Savaşlar aynı zaman ekolojik yıkımdır. Barış, hemen şimdi!”

Paz Eki 11 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 “Yaşamın bulunduğu tek gezegen olarak bilinen Dünya, tüm canlıların ve insanlığın bir arada ortak bir yaşam sürdürdüğü evrendeki tek ortak evdir. Bu gerçeğe rağmen, izlenen yanlış politikalar ve emperyalist çıkarlar yüzünden tarih boyunca acı, kan ve gözyaşı bu evde yaşayabilmenin bedeli oldu. İnsanlık, tarihinin […]
Translate »