Adalet yoksa Barış’ta yok – İsmail Doğruer

İsmail Doğruer
Simurg News
Yayın Koordinatörü

ABD’ de siyah olmak 21. yy’ da hala bir risk. Şüpheli siyah şahıs olmak ise gerçek bir yaşam riski olduğunu Minneapolis’ de 4 Polis’in açıktan bilerek ve isteyerek topluma açık ve insanların gözü önünde, ölen kişinin nefes alamadığını defalarca tekrar ettiği şartlarda ve ‘beni öldürmeyin’ diye yalvarmasına karşılık soğukkanlılıkla cinayet işlemesi üzerine söyleyebiliriz. Bu gözaltında kayıplar ülkesi olan birçok Amerikan yeni sömürgesinde yaşanabilir sahnelerle yarışacak kadar yargısız infazdı. Açıkça ve kendilerinin yeryüzünün küçük tanrıları olduğunu göstermek istercesine maktül ve tanıkların itirazları karşısında soğukkanlı robotlar gibi işlediler cinayetlerini.

Sahte para kullanımı şüphelisi bir tiplemeye benzerliği gibi eğreti bir iddia, polislerce açık infaz showu ile öldürülen George Floyd’un ilk algı yönetimi verisi oldu.

Gözaltı esnasında hala nefes alabildiğine sığınarak, yan faktör kurbanı ilan edilecek şekilde ‘tıbbi problemden öldü’ açıklaması ile ikinci algı yönlendirmesini devreye soktular. Burada hareketlenen sokaklara karşı elini güçlendirme çabası hissediliyor. Ambulans’ta yaşamını yitiren George Floyd’un ailesi CNN’e yaptıkları açıklamada Minnepolis polis departmanı adına işten el çektirildiği açıklaması yapılan 4 polisin cinayetle yargılanmasını ve ağır cezaya çartırılmasını istediklerini ifade ettiler.

Minneapolis Belediye Başkanı Jacob Frey polis tarafından işlenen bu cinayetin ahlaki sorumluluğunun baskısı ile basına

“Amerika’da siyah olmak, ölüm cezası ile eş anlamlı olmamalı. Beş dakika süresince beyaz bir polis memurunun, siyah bir adamın boynuna ayağı ile basışını izledik. Beş dakika… Biri sana yardım çağrısı yapıyorsa ona yardım etmelisin” demecini verdi. Cinayete sokakta ve video iletilerinde tanık olan sıradan ABD vatandaşlarından biri imişçesine bir başka algı hafifletmesi yolladı bilinçlere.

Belediye Başkanı, bilinçaltına gönderdiği dehşete düşmüş bir ortalama vatandaş imajı ile kendini kurtarırken, ateşin orta yerinde fiili sorumluluğu ile duran Minneapolis emniyet müdürüde, kendi hamlesini yapmalıydı elbette.

Minneapolis Emniyet Müdürü Medaria Arradondo ; görevden ihraç edilen dört polis memuru için “eski çalışanlar” ifadesini kullandı.

Basın toplantısı düzenleyen Arradondo, “Bu üniformayı her gün üzerine giyen kadın ve erkeklerin çok büyük bir kısmı toplumun tamamı ile doğru bir ilişkimiz olması gerektiğine öneminin farkındalar.” dedi. Hemen aklıma bu tür mızrağın çuvala giremediği durumlar için eskiden bir Türkiye klişesi olan ‘münferit’ olay…açıklamaları geldi. Hoş artık AKP iktidarı sürecinde bunada ihtiyaç duyulmuyor.

Ortada işlenen bir cinayetle, ABD polis departmanlarının orta ve alt sınıflar karşısında özelliklede alttakilerin geniş kümesindeki siyahilere karşı orantısız şiddetle izah edilemeyecek öldürme eylemlerinde ellerini serbest kıldıklarını görüyoruz. Görgü tanıkları, video görüntüleri ve George Floyd’un yakınlarınca durum özetle aşağıdaki sözlerde ifadesini buluyor.

 “Hayvanlardan daha kötü davrandılar.O, hayatı için yalvarırken yardım etmek için kimse hiçbir müdahalede bulunmadı. Ülkede adalet yok” dedi.

Ne Floyd’un nede 2014 Temmuz’unda New York’un Staten Island bölgesinde yaşanan benzeri Eric Garner olayı vede araya giren birçok polis cinayetleri tesadüfidir. Bu defa boğarak öldürdüler. Birçok defa eli kelepçeli iken kurşunlayarak öldürdü polisler. Gizli operasyonlarla kim vurduya gidenleride bu listeye eklersek durumun vahim boyutlarda olduğu anlaşılacaktır. Bu duruma yönelen toplumsal tepki son derece meşruudur. Eksik olan şey maşalara yönelerek harcanacak tepkilerin sistemin gerçek sahiplerine ve somut temsillerine yönelmesidir. Elbette buda er geç gerçekleşecek bir durum.

ABD, sosyal sınıf ve katmanların arasındaki uçurumu derinden hissettiği bir krizi ve sosyal sonuçlarını artan ölçüde duyumsayan bir kıtasal ülke durumunda. Dev askeri politik ve ekonomik gücü ile son 80 yılda daha sık toplumsal baskı, direnişler ve ayaklanmalar girdabına hızla çekilmektedir. Giderek daha fazla faşistleşme, demokratik kazanımların budanması ve sokağa polis kılığında cehennem zebanilerinin salınması tekil olaylar değildir. Kredi notu düşük her Amerikan vatandaşının polisten ve sistemden ‘pis zenci’ muamelesini göreceği anlar artacaktır.

Bu tür durumlarda haklı bir refleks olarak gelişen spontane gösteri ve ayaklanmaların gerçek örgütlü ve özsavunma güçleri biçiminde kendini düzenlemdiği sürece, komünist ve devrimci öznelerle birleşmediği koşullarda yaşamsal güvenceleri artan ölçüde sistemin en vasıfsız bekçilerinin dahi tehditi altına girecektir.

Amerikalı komünistler ve devrimciler için her geçen gün mücadele zemini genişlemektedir. Çeşitli eyaletlerle anılan çok parçalı bir hareketin cılızda olsa varlığı ve siyahi halkın geçmişinde zengin dersleri ile Kara Panter Partisinin anıları ve yeni hareketin bu zeminde maya tutacağı umuduyla.

Kahrolsun Amerikan Emperyalizmi

Kahrolsun Emperyalizm

Kapitalist Barbarlık yokoluşa Sosyalizm Kurtuluşa

Koordinator00

Next Post

Günaydın - Hilmi Toy

Per May 28 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Sarı sabahlara uyanan, uyanacak olanlara umut yüklü günler, güzellikler için günaydın. Ahh, bu havalar, bu havalar, Coronalı günler de sığmıyor kabına insanın. Aklına Orhan Veli, Cahit Sıtkı, Nazım Hikmet, Ahmed Arif geliyor insanın. Bu havalarda “kendimizden geçtik de sizden mi geçemedik, biz hiç bildiklerinizden […]
Translate »