ABD’de isyan bir haftayı geride bıraktı: Direnişçiler yasak dinlemiyor, Trump orduyla tehdit ediyor

Haber Merkezi

ABD’de George Floyd’un polis tarafından katledilmesinin ardından başlayan isyan, birinci haftasını doldurdu. En az 40 kentte ilan edilen sokağa çıkma yasağına rağmen protestolar devam ederken, Trump “Eyaletler önlem almazsa ordu devreye girecek” dedi

ABD’de isyan bir haftayı geride bıraktı: Direnişçiler yasak dinlemiyor, Trump orduyla tehdit ediyor

ABD’nin Minneapolis kentinde George Floyd’un polis tarafından katledilmesinin ardından başlayan ve en az 40 kentte sokağa çıkma yasağı ilan edilmesine yol açan isyan, birinci haftasını doldurdu.

İSYANIN UZUN ÖYKÜSÜ: IRKÇI CİNAYET, TARİHİ BİR ÇÖKÜŞÜN ORTASINDAKİ ABD’DE AYAKLANMALARI TETİKLEDİ

Başkent Washington’dan Chicago’ya, New York’tan Los Angeles’a ülkenin dört bir yanında protestolar devam ederken, ABD Başkanı Donald Trump da eylemcilere yönelik şiddetin artırılması çağrılarını sürdürüyor.

Washington’da dün (1 Haziran) Trump’ın açıklamaları öncesinde polis, Beyaz Saray’ın karşısında bulunan Lafayette Parkı’ndaki protestoculara göz yaşartıcı gaz ve kalkanlarla saldırdı. Bu sırada Beyaz Saray’da protestolara ilişkin açıklamalarda bulunan Trump, gerektiği takdirde askeri müdahalede bulunulması yönünde talimat vereceğini söyledi.

ABD’DE İSYAN HARLANIYOR: SOKAKLAR KUŞATILDI, AVM’LER YAKILDI, KARAKOLLAR BASILDI…

Trump: “Eyaletler önlem almazsa ordu devreye girecek”

Amerika’nın Sesi’nde yer alan habere göre, sokağa çıkma yasağına yarım saat kala gazetecilerin karşısına çıkan Trump, “Washington’da isyan, yağma ve kontrolsüzce süren yakıp yıkmaya karşı binlerce askeri ve sivil polis görevlendiriyorum” dedi. Trump, diğer eyaletlerin ve kentlerin sokakları denetim altına alamaması durumunda, orduyu göndereceğini açıkladı.

Trump ayrıca, “Eyalet valilerine sokakları kontrol altına almak için güvenlik güçlerinin varlığını ciddi derecede arttırma zamanının geldiğini söyledim. Eğer şehirler buna uymazsa ABD ordusunu göndererek onlar için sorunu hızla çözeceğim” ifadelerini kullandı.

Açıklamanın ardından polisin boşalttığı Lafayette Parkı’nı yürüyerek geçen Trump, Pazar gecesi protestolar sırasında bodrum katında yangın çıkan tarihi Saint John Kilisesi önünde elinde İncil tutarak fotoğraf çektirdi.

Beyaz Saray resmi Twitter hesabından, Trump’ın Beyaz Saray’dan çıkarak kiliseye yürüyüşünün videosu yayımlandı.

Kiliseden sorumlu Piskopos Mariann Edgar Budde ise Trump’ın bu hareketine “çok öfkelendiğini” belirtti.The White House@WhiteHouse

Yerleştirilmiş video

Pentagon, Trump’ın orduyu devreye sokmasından “endişeli”

ABD merkezli televizyon CNN’e konuşan ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri, Trump’ın ülkede günlerdir süren protestoları bastırmak için ABD ordusunu devreye sokacağını açıklamasının, Pentagon’da bazılarında “derin ve büyüyen bir rahatsızlık” yarattığını belirtti.

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, CNN, adı gizli tutulan Pentagon yetkililerine dayanarak, bazı ordu yetkililerinin Trump’ın çağrısı karşısında “çok temkinli” olduğunu, valiler çok açıkça ihtiyaç duyduklarını belirtmezlerse muvazzaf askerlerin şehirlere konuşlandırılmasının henüz gerekli olmadığını düşündüklerini aktardı.

Bir savunma yetkilisi Pentagon içinde “yerel güvenlik güçlerinin protestolarla baş etmesine yönelik yoğun bir talep” olduğun belirtti.

Öte yandan ülke çapında 7 bin 400 ulusal muhafıza ek olarak askeri polis durumu kontrol altına almak için Washington sokaklarına dağıldı. ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley de gece geç saatlerde askeri birlikleri denetlemek için Washington sokaklarında dolaştı.Shabtai Gold@velvetart

General Milley, chairman of the joint chiefs of staff, walking the streets of Washington DC right now. Briefly spoke to say he is observing the situation.

Yerleştirilmiş video

En az 4 bin 400 gözaltı

Başkent Washington, New York, Los Angeles, Chicago, Miami, Detroit ve Philadelphia akşam saatlerinde sokağa çıkma uygulaması yürütülen 40 şehir arasında yer alıyor. Teksas ve Virginia eyaletlerinin valileri ise acil durum ilan etti. En az 23 kentte de Ulusal Muhafız birlikleri sokağa indi.

ABD’li haber ajansı Associated Press’e göre son iki günde düzenlenen protestolarda en az 4 bin 400 kişi gözaltına alındı.

Chicago’daki protestolarda iki kişi hayatını kaybetti

Chicago kentindeki Cicero bölgesinde yaşanan protestolar sırasında iki kişi hayatını kaybetti.

Bölge yetkilileri, gösterilerde 60 kişinin de gözaltına alındığını belirtilirken, bu kişilerin ölümü hakkında ayrıntılı bilgi verilmedi.

New York’un Buffalo bölgesinde iki polis memurunun sürat yapan bir otomobille yaralandığı, St Louis’deki gösterilerde ise dört polisin ateşli silahla yaralandığı bildirildi.

Kaynak: Sendika.Org

Koordinator00

Next Post

AFRİKA’DA EŞİTSİZLİK UÇ NOKTAYA YÜKSELDİ

Çar Haz 3 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Haber Merkezi Dünya genelinde gelir eşitsizliğinin en uç noktalarda olduğu Afrika’da 3 milyarderin servetinin kıtanın nüfusunun yarısından daha fazla olduğu açıklandı. İki Kıtanın Hikâyesi adlı raporda Afrikalı zenginlerin yüzde 75’nin paralarını offshore hesaplarında tuttuğu ve bu nedenle her yıl 14 milyar dolarlık vergi kaybının […]
Translate »