ABD’de başkanlık seçimi: Biden başkanlık için gerekli 270 delegenin 264’ünü elde etti, Trump’ın delege sayısı 214

ABD’de Donald Trump ile Joe Biden’ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor. Trump’ın erkenden zaferini ilan etmesi ve ‘hileler karşısında’ oy sayımının durdurulması için Yüksek Mahkeme’ye gideceğini söylemesi Biden cephesinde tepkiyle karşılandı. Açıklanan sonuçlara göre ülke tarihine geçen birçok ilk var.

ABD’de Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump ile Demokratların adayı Joe Biden’ın yarıştığı 59. başkanlık seçiminde oyların sayımına devam ediliyor.

ABD başkanlık seçimlerinde, seçmenler, esas olarak destekledikleri partinin delegelerine oy veriyor. ‘Delegeler Kurulu’ adı verilen bu sistemde her eyalete farklı ağırlıklarla dağıtılmış toplam 538 delege belirleniyor. Bu sayının yarıdan 1 fazlasına yani 270 delegeye ulaşan aday, başkan olmaya hak kazanıyor.

Yeni İleti

  • 04:53New York’taki seçim protestolarında göstericilerle polis karşı karşıya geldi: 10 gözaltı Bazı görüntülerde, göstericiler ile polis arasında çatışmaların yaşandığı görüldü.

Kaynak:sputniknews.com

Haber Merkezi

Next Post

'ABD, Rusya ile Çin arasındaki işbirliğini engellemeye çalışıyor'

Per Kas 5 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) Başkanı Sergey Narışkin, ABD hükümetinin Rusya ile Çin arasındaki işbirliğini engellemeye çalıştığını söyledi. Rus yetkili, Batı’da sosyo-siyasi krizin derinleştiğini ve Avrasya’daki entegrasyon kuruluşlarının hedef alındığını ifade etti. Sputnik’in bağlı olduğu Rossiya Segodnya Uluslararası Haber Ajansı’nın Genel Müdürü Dmitriy Kiselev’e […]
Translate »