ABD: Pentagon atamaları “yavaş Trump darbesi” korkusunu artırıyor

Eski Pentagon yetkilileri, Başkan Trump’ın Savunma Bakanı Mark Esper’in yanı sıra diğer üst düzey Pentagon ve Ulusal Güvenlik Ajansı yetkililerini seçimden sonra kovmasından duyduğu endişeyi dile getirdi. Eski Savunma Bakanı William Cohen, Trump’ın davranışının “demokrasininkinden çok diktatörlüğe benzediğini” söyledi.

Trump, Esper’in yerine Ulusal Terörle Mücadele Merkezi’nin yöneticisi olan eski Özel Kuvvetler görevlisi Chris Miller’ı getirdi.

Miller, İstihbarat Servisi kurumlarının Amerikalıları siyasi görüşlerine göre hedef almayacağına dair söz vermeyi reddettiği için eleştirilere maruz kaldı. Miller emekli Ordu Albay Douglas Macgregor’u kıdemli danışman olarak atadı. Macgregor, ABD-Meksika sınırında sıkıyönetim kurulması ve silahsız göçmenlerin vurulması çağrısında bulundu. Ayrıca Afganistan’dan hızlı bir şekilde çekilme çağrısında bulundu.

Trump ayrıca Anthony Tata’yı Politikadan Sorumlu Savunma Bakan Yardımcısı olarak atadı. Tata, eski bir Fox News yorumcusu; bir zamanlar eski Başkan Obama’yı “terörist lider” olarak nitelendirdi ve İslam’ı “baskıcı” ve “şiddet içeren” bir din olarak adlandırdı.

Eski Ulusal Güvenlik Konseyi yetkilisi Ezra Cohen-Watnick şu anda İstihbarat ve İç Güvenlik için Savunma Bakan Vekili Vekili. 2017 yılında, sızıntıları önlemek için Beyaz Saray personelinin gözetlenmesi için baskı yaptı. Ayrıca İran hükümetini devirmek için gizli eylemlerin kullanılmasını savundu. Emekli kıdemli general Barry McCaffrey uyardı: “Biden’ın seçimine meydan okumak için Trump’ın yavaş bir darbesini görüyoruz.”

Trump, seçim sonuçlarını altüst etme kampanyasına devam ediyor

Başkan seçilen Joe Biden’ın Donald Trump’a yönelik halk oylamasındaki liderliği şimdiden beş milyonu geçti ve büyümeye devam ediyor. Trump’ın yaygın seçim sahtekarlığı iddialarını destekleyecek hiçbir kanıt ortaya çıkmadı; ancak Çarşamba günü, Gürcistan’ın dışişleri bakanı cumhurbaşkanlığı yarışı için manuel yeniden sayım emri verdi. Wall Street Journal, Trump kampanyasının, Cumhuriyetçi yasama meclislerinin daha sonra seçmenleri atayacağı umuduyla, kilit devletlerin seçim sonuçlarını onaylamasını engellemenin yollarını bulmaya giderek daha fazla odaklandığını bildirdi. Trump’ın Seçim Kurulundaki lütfu.

Trump’ın yenilgiyi kabul etmeyi reddetmesi, kampanyasına mali açıdan da yardımcı olabilir. Kampanyanın yasal savaşları için toplanan tüm paranın yarısı sessizce kampanya borçlarının ödenmesine yönlendiriliyor.

Çarşamba günü, Joe Biden’ın seçim yarışmasının galibi ilan edilmesinin ardından Trump ilk kez halka çıktı. Başkan, Gaziler Günü münasebetiyle Arlington Ulusal Mezarlığı’ndaki Meçhul Askerin Mezarı’na bir çelenk koydu, ancak yorum yapmadı.


Kaynak: https://www.democracynow.org/es/2020/11/12/titulares/pentagon_leadership_reshuffle_prompts_fears_of_slow_moving_trump_coup / https://www.democracynow.org/es/2020/11/12/titulares/trump_continues_campaign_to_overturn_

Haber Merkezi

Next Post

Bunun için WADA sayesinde sporda uyuşturucular yasal olacak

Pts Kas 16 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), temiz spor için savaşacak bir yapı olarak oluşturuldu. Bugün, WADA’nın tam tersini yaptığına dair güçlü bir izlenim var. 2021’den itibaren Ajans kanununda bir dizi tartışmalı değişiklik yapılacaktır. Örneğin, uyuşturucu kullandığı tespit edilen bir sporcu eskisi gibi iki yıl boyunca diskalifiye edilmeyecek. Yasadışı maddeleri […]
Translate »