1 Mayıs’ı sokakta ve meydanda yaşatacaklar – Hüseyin Şenol

Hüseyin Şenol
Gazeteci

Ulm’da bulunan ADHF, AGEB, AGİF, ATİF, KON-MED, MLPD ve SYKP örgütlenmeleri tarafından yapılan ortak açıklamada “1 Mayıs İşçi Bayramı’nın sokakta kutlanması için çalışma yürüteceğiz” dendi.

            Ulm’da bulunan Türkiyeli ve Alman devrimci-demokrat örgütlenmeler 1 Mayıs İşçi Bayramı etkinliği için hazırlıklara başladıklarını duyurdular. ADHF, AGEB, AGİF, ATİF, KON-MED, MLPD ve SYKP’nin Ulm temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, korona salgınına rağmen 1 Mayıs’ı kutlayacakları belirtildi.

            Ortak açıklama yapan 7 örgütlenmenin temsilcisi, Almanya Hükümetinin “Koronavirüs kısıtlamaları” için 19 Nisan sonrası için yapacağı yeni değerlendirmeye göre ilerleyeceklerini belirtirken “1 Mayıs’ı kesinlikle sokakta kutlayacağız” dediler. Hemen 19 Nisan ertesi toplanacaklarını belirten kurum temsilcileri “Durum değerlendirmesi yapıp, şehir idaresine yürüyüş ve miting yapacağımızı bildireceğiz. Eğer red gelirse, Sigmaringen idari mahkemesine başvuracağız” açıklamasında bulundu. Sosyal mesafe korunarak, gösteri hakkının kullanılmasının mümkün olduğu belirtilen açıklamada “Koronayı bahane ederek, devletin bir bütün olarak gösteri hakkını elimizden almasına izin vermeyeceğiz. Büyük bedeller ödenerek elde edilen bu kazanıma sahip çıkacağız. 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nın kutlanmaması yönündeki dayatmayı kabul etmeyeceğiz. Şehir iradesine de gerekli başvuruyu yapacağız. Kesinlikle, malum ortama rağmen, sokakta ve meydanda farklı şekilde de olsa kutlayabilme olanaklarının bulunduğunu düşünüyoruz. Baştan yasakçı zihniyeti kabul etmeyecek ve boyun eğmeyeceğiz” dendi.

            Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından da alternatif etkinlik programının hala belirlenmemiş olmasını de anlamakta zorluk çektiklerini belirten temsilciler “Ulm yerelinde de başta sendikalar olmak üzere, SPD, Yeşiller, Sol Parti, Rebell, DKP gibi daha bir çok Alman, Türkiyeli ve diğer uluslardan devrimci-demokrat ve ilerici örgütlenmelere de çağrı yapacağız” açıklamasında bulundu.

            Her yıl Ulm’da da düzenlenen 1 Mayıs Miting ve Yürüyüşü’ne, dönemin gündemine göre 3 ila 10 bin arası kişi katılıyor.

Next Post

Cezaevinde bir defterin öyküsü / Turabi SALTIK

Pts Nis 13 , 2020
Print 🖨 PDF 📄 eBook 📱 Cezaevinde bir defterin öyküsü…Çanakkale Koronalı bu günlerde, yirmi dört saat kapalı kalınca, insan kendisine ne çok iş çıkarıyor. Tıpkı yıllar öncesi gibi… İnsan zorluklardan öğreniyor. Ne yapılırdı orada? Bir sefer günde sekiz on saatten fazla okumalar yapar, notlar alırdık. Yirmi dört saatte yirmi dakika […]
Translate »